13.11
Jednotné environmentální stanovisko jako nástroj procesní integrace povolování záměrů z hlediska jejich vlivů na životní prostředí
Mgr. Pavel Chlíbek
Zákon č. 148/2023 Sb., o jednotném environmentálním stanovisku, zavádí do českého právního řádu nový institut v podobě jednotného environmentálního stanoviska (dále také JES), jehož cílem je zjednodušit a zrychlit povolování záměrů, především stavebních, z hlediska jejich vlivů na životní prostředí.
NahoruÚvod
V posledních letech probíhá mezi odbornou, ale i laickou veřejností debata o potřebě zrychlit a zjednodušit stavební řízení v České republice. Snahy o zrychlení stavebního řízení vyvrcholily přijetím zákona č. 283/2021 Sb., stavební zákon (dále také NSZ). Jádrem zrychlení stavebního řízení mělo být zavedení státní stavební správy jakožto soustavy ryze státních stavebních úřadů, neprovázaných s územně samosprávnými celky (a tím zabraňující možným námitkám systémové podjatosti oprávněných úředních osob) a plná integrace činnosti dotčených orgánů do rozhodování stavebních úřadů. Kompetence orgánů ochrany přírody související s povolováním stavebních záměrů tak měly být zahrnuty do soustavy stavebních úřadů.
Společným cílem zákona o JES, včetně jeho doprovodného změnového zákona č. 149/2023 Sb., kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o jednotném environmentálním stanovisku (dále také ZJES), a novely NSZ bylo upustit od zavedení státní stavební správy, ponechat rozhodování o otázkách ochrany životního prostředí v kompetenci příslušných orgánů ochrany životního prostředí, zároveň však prostřednictvím procesní integrace dosáhnout zamýšleného zrychlení stavebního řízení (v terminologii nového stavebního zákona řízení o povolení záměru).
V průběhu legislativního procesu došlo v návrzích všech dotčených zákonů ke značným úpravám, v neposlední řadě i v důsledku poslaneckých pozměňovacích návrhů, které aplikaci zákona o jednotném environmentálním stanovisku v lecčems ztíží (například zahrnutí JES do koordinovaného závazného stanoviska podle stavebního zákona). Bylo však dosaženo široké politické shody, která vedla k tomu, že byly všechny zákony dne 10. května 2023 přijaty a dne 1. ledna 2024 nabydou účinnosti.
Se stavebním zákonem je JES výslovně provázán v několika ustanoveních, a sice ve vztahu k fikci závazného stanoviska (ust. § 178 odst. 3 a 4 NSZ), příslušnosti k trestání přestupků (ust. § 304 odst. 2 NSZ) či již zmiňovanému koordinovanému závaznému stanovisku (ust. § 176 odst. 2 NSZ). Zcela zásadní pro náběh účinnosti, či přesněji aplikovatelnosti, obou právních předpisů,…