dnes je 22.12.2024

Input:

Klasifikace, balení a označování chemických látek a směsí

20.7.2011, , Zdroj: Verlag Dashöfer

3.4.1.2
Klasifikace, balení a označování chemických látek a směsí

MUDr. Marie Adámková, CSc. a kolektiv autorů

NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY (ES) č. 1272/2008 ze dne 16. prosince 2008 o klasifikaci, označování a balení látek a směsí, o změně a zrušení směrnic 67/548/EHS a 1999/45/ES a o změně nařízení (ES) č. 1907/2006 (nařízení CLP)

Toto nařízení bylo změněno nařízením (ES) č. 790/2009 a nařízením (EU) č. 286/2011; provedené změny jsou uvedeny samostatně v závěru této části.

V rámci OSN se vyvíjejí harmonizovaná kritéria pro klasifikaci a označování, jejichž cílem je usnadnit celosvětový obchod a současně zajistit ochranu lidského zdraví a životního prostředí. Výsledkem této činnosti je Globálně harmonizovaný systém klasifikace a označování chemických látek (dále jen "GHS“).

EU rozhodla prostřednictvím tohoto nařízení harmonizovat předpisy a kritéria týkající se klasifikace a označování látek a směsí a zohlednit při tom kritéria pro klasifikaci a označování podle GHS. Současně však rozhodla využít rovněž zkušeností získaných prováděním stávajících právních předpisů EU a zavést třídy nebezpečnosti stanovené na úrovni EU, které dosud nejsou součástí GHS.

V souladu s nařízením je nebezpečná látka nebo směs, která splňuje kritéria týkající se fyzikální nebezpečnosti, nebezpečnosti pro zdraví nebo nebezpečnosti pro životní prostředí stanovené v příloze I nařízení, a klasifikuje se podle příslušných tříd nebezpečnosti stanovených v uvedené příloze.

Klasifikaci látky nebo směsi jsou povinni provádět jejich výrobci, dovozci nebo následní uživatelé před uvedením látky nebo směsi na trh. Pokud je látka nebo směs klasifikována jako nebezpečná, dodavatelé zajistí, aby látka nebo směs byla před uvedením na trh označena a zabalena v souladu s nařízením.

Výrobci, dovozci a následní uživatelé látky zjišťují a posuzují pro potřebu klasifikace dostupné informace, aby mohli určit, zda daná látka představuje fyzikální nebezpečí, nebezpečí pro zdraví nebo nebezpečí pro životní prostředí. Ke zjišťování potřebných informací se mohou používat zkoušky na zvířatech pouze pokud nejsou k dispozici žádné jiné vhodné postupy poskytující potřebné informace. V případě směsi, pokud nejsou dostupné údaje ze zkoušek samotné směsi, použije výrobce, dovozce nebo následný uživatel informace o jednotlivých látkách obsažených ve směsi nebo o obdobných zkoušených směsích, které mohou být pro účely posouzení považovány za důležité.

Zjištěné informace se hodnotí podle kritérií pro klasifikaci stanovených pro každou třídu nebezpečnosti nebo členění tímto nařízením. Pokud příslušná kritéria nelze na zjištěné dostupné informace uplatnit přímo, provedou se hodnocení na základě zjištění průkaznosti důkazů s pomocí odborného posudku expertů.

Pokud z hodnocení vyplyne, že nebezpečnost spojená s danou látkou nebo směsí splňuje kritéria pro klasifikaci do jedné nebo více tříd nebezpečnosti nebo členění, klasifikují výrobci, dovozci a následní uživatelé látku nebo směs podle příslušné třídy nebezpečnosti nebo podle členění tak, že přiřadí jednu nebo více kategorií nebezpečnosti pro každou příslušnou třídu nebezpečnosti nebo členění a jednu nebo více standardních vět o nebezpečnosti odpovídajících každé kategorii nebezpečnosti.

Pokud se na určitou látku vztahuje harmonizovaná klasifikace a označení na základě záznamu v příloze VI nařízení, klasifikuje se tato látka v souladu s daným záznamem a klasifikace dané látky se neprovádí pro třídy nebezpečnosti ani členění, na něž se daný záznam vztahuje. Pokud však látka rovněž spadá do jedné nebo více tříd nebezpečnosti nebo členění, na něž se nevztahuje záznam v příloze VI nařízení, klasifikace se pro tyto třídy nebezpečnosti nebo členění provádí.

Látka nebo směs klasifikovaná jako nebezpečná a zabalená v obalu musí být označena štítkem, který obsahuje následující údaje:

  • jméno/název, adresu a telefonní číslo dodavatele,

  • množství látky nebo směsi v obalu,

  • identifikátory výrobku (název a identifikační čísla látky nebo obchodní název směsi a názvy a identifikační čísla látek obsažených ve směsi, shodné s údaji v bezpečnostním listu),

  • výstražné symboly nebezpečnosti podle přílohy V nařízení,

  • signální slova podle přílohy I nařízení,

  • standardní věty o nebezpečnosti podle přílohy III nařízení,

  • pokyny pro bezpečné zacházení podle přílohy IV nařízení, popřípadě

  • doplňující informace.

Štítky musejí být pevně připevněny k jedné nebo více stranám obalu, který bezprostředně obsahuje látku nebo směs. Každý štítek musí mít takovou barvu a provedení, aby na něm výstražný symbol nebezpečnosti zřetelně vystupoval. Musí mít takovou velikost a uspořádání, aby údaje na něm uvedené byly snadno čitelné. Výstražné symboly nebezpečnosti, signální slovo, standardní věty o nebezpečnosti a pokyny pro bezpečné zacházení musejí být na štítku umístěny společně. Nařízení stanoví zásady priority pro používání výstražných symbolů nebezpečnosti a standardních vět o nebezpečnosti a podmínky pro používání doplňujících informací. Tvar, barva a velikost výstražného symbolu nebezpečnosti a rozměry štítku musejí být v souladu s přílohou I nařízení.

Informace na štítku musejí být uvedeny v úředním jazyku členského státu, pokud ten nestanoví jinak.

Obal obsahující nebezpečné látky nebo směsi musí být navržen a vytvořen tak, aby jeho obsah nemohl uniknout. Musí být ve všech místech silný a pevný, aby bylo zajištěno, že se nenaruší a bezpečně odolá napětím a deformacím při běžném zacházení.

Materiály, z nichž jsou vytvořeny obal a uzávěry, nesmějí být náchylné k poškození způsobenému obsahem nebo k tvorbě nebezpečných sloučenin s obsahem. Obaly obsahující látku nebo směs klasifikovanou podle stanovených skupin nebezpečnosti musejí být vybaveny uzávěrem odolným proti otevření dětmi nebo hmatatelnou výstrahou před nebezpečím.

Seznam harmonizovaných klasifikací a označení je uveden v příloze VI nařízení. Návrhy harmonizované klasifikace a označení látek mohou podávat příslušné orgány členských států nebo výrobci, dovozci nebo následní uživatelé látek. O zařazení navrhované klasifikace a označení do seznamu v příloze VI nařízení rozhodne Komise.

Výrobci a dovozci jsou povinni oznámit ECHA údaje o klasifikaci a označení látek, které jsou klasifikované jako nebezpečné, do jednoho měsíce od jejich uvedení na trh. Na základě těchto oznámení vytvoří ECHA seznam klasifikací a označení ve formě databáze, kterou zveřejní na své internetové straně.

Členské státy určí subjekt pověřený přijímáním informací předkládaných dovozci a následnými uživateli směsi. Tyto informace zahrnují chemické složení směsí uváděných na trh a klasifikovaných jako nebezpečné na základě svých zdravotních nebo fyzikálních účinků, včetně chemické identifikace látek v nich obsažených. Tyto informace lze použít pouze ke splnění lékařských požadavků, pokud jde o vypracování preventivních a léčebných opatření, zejména v případě naléhavé potřeby, a k provedení statistické analýzy s cílem zjistit, kde mohou být potřebná účinnější opatření k řízení rizik. Tyto informace nesmějí být použity pro jiné účely.

Členské státy určí orgán nebo orgány příslušné pro předkládání návrhů harmonizované klasifikace a označení a orgány pověřené prosazováním povinností stanovených tímto nařízením. Přijmou nezbytná opatření, aby zajistily, že látky ani směsi nejsou uváděny na trh, pokud nejsou klasifikovány, označeny, oznámeny a zabaleny v souladu s tímto nařízením. Stanoví sankce za porušení tohoto nařízení a přijmou opatření nezbytná k zajištění toho, že toto nařízení bude uplatňováno.

Členské státy dále zřídí ústřední kontaktní místa za účelem poskytování poradenství výrobcům, dovozcům, distributorům, následným uživatelům a dalším zúčastněným osobám ohledně jejich odpovědnosti a povinností podle tohoto nařízení.

Nařízením se mění některá ustanovení směrnice 67/548/EHS, směrnice 1999/45/ES a nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1907/2006. Obě uvedené směrnice se zrušují s účinkem ode dne 1. června 2015.

Toto nařízení vstoupilo v platnost 20. ledna 2009. Ustanovení o klasifikaci balení a označování se použijí pro látky od 1. prosince 2010, pro směsi od 1. června 2015.

Na základě přechodných ustanovení se látky do 1. června 2015 klasifikují jak

Partneři


Nahrávám...
Nahrávám...