Zákonný základ - § 8, 9, 15, 38, 115 a 126/6 VODZ + SZ (SŘ)
I. Postup stavebníka
Stavebník musí mít od počátku jasno, jaký způsob vypouštění - do vod povrchových nebo podzemních - chce zvolit (vliv na projektovou dokumentaci, nutnost zpracování hydrogeologického posudku aj.).
1. Žádost o územní souhlas/územní rozhodnutí
-
Řízení před příslušným obecným stavebním úřadem podle SZ
-
Formulář viz vyhláška č. 503/2006 Sb.
-
Lhůta pro vydání územního souhlasu – 30dní/lhůta pro vydání územního rozhodnutí 30/60 dní
2. Žádost o povolení k nakládání s vodami [§ 8 odst. 1 písm. c) VODZ] a stavební povolení (§ 15 VODZ)
-
společné řízení ex lege (nejedná-li se o existující nebo povolené vodní dílo)
-
doklady a formuláře viz vyhláška č. 432/2001 Sb. – obsahuje i náležitosti stavebního povolení a kolaudačních rozhodnutí/souhlasů/oznámení k užívání vodního díla
X náležitosti povolení k nakládání s vodami – obsažena v nařízeních vlády č. 57/2016 Sb. (pro povolení vypouštění odpadních vod do vod podzemních) a v nařízení vlády č. 401/2015 Sb. (pro vypouštění odpadních vod do vod povrchových)
II. postup vodoprávního úřadu
1. Kontrola formulářů a dokladů
2. Vypouštění do vod povrchových nebo podzemních???
- vypouštění do vod podzemních (nutnost splnění zákonných podmínek podle § 38 odst. 7 VODZ!!!)
- postup podle nařízení vlády č. 57/2016 Sb. a metodického pokynu k vypouštění do vod podzemních
- Klíčové jsou NÁLEŽITOSTI povolení k vypouštění odpadních vod do vod podzemních
Náležitosti reflektují a blíže rozvádí zákonné povinnosti - § 9, § 38 odst. 3, 4, 7 a 8 a § 126 odst. 6 VODZ (podrobnější postup stanovení náležitostí dále upravují další ustanovení nařízení vlády a metodický pokyn k vypouštění do vod podzemních)
§ 2 nařízení vlády
(1) Povolení k vypouštění odpadních vod do vod podzemních obsahuje vedle obecných náležitostí
a) dobu, na kterou se povolení vydává,
pozn. srov. § 9 odst. 1 VODZ – doba platnosti povolení maximálně 10 let, v případě vypouštění odpadních vod do vod podzemních lze doporučit kratší interval.
b) způsob vypouštění odpadních vod,
pozn. zahrnuje specifikaci zařízení použitého k čištění odpadních vod a způsob vypouštění odpadních vod, např. infiltrační lože, rozstřik, zálivka.
c) určení místa nebo míst, ve kterých dochází k vypouštění odpadních vod, v souřadnicích X, Y označujících polohopisnou složku v souřadnicovém systému S-JTSK, pro které je povolení vydáno, s číslem hydrogeologického rajónu, útvaru podzemních vod a hydrologickým číslem pořadí povodí,
pozn. při určení místa/míst vypouštění by mělo být vycházeno z projektové dokumentace a posudku hydrogeologa – srov. metodický pokyn k nařízení vlády, který zakotvuje obsah hydrogeologického posudku.
d) maximální roční množství vypouštěných odpadních vod,
srov. s § 2 odst. 4 nařízení vlády č. 57/2016 Sb. – měření množství vypouštěných odpadních vod vychází buď z údajů vodoměru nebo z měření na výstupu z čistícího zařízení. Odhad podle směrných čísel roční potřeby vody lze nově využít jen u čistících zařízení s kapacitou pod 50 ekvivalentních obyvatel, a to za předpokladu, že není technicky možný jeden z výše uvedených způsobů měření.
Množství vypouštěných odpadních vod lze také v povolení rozdělit, např. pro zimní, letní období, popř. upravit, pokud je prováděno vypouštění do vod podzemních v kombinaci s vypouštěním do vod povrchových.
e) emisní limity, kterými jsou nejvýše přípustné hodnoty ukazatelů znečištění odpadních vod, které je nutno dodržet v místě odběru vzorků,
srov. § 3 odst. 3 a 4 nařízení vlády č. 57/2016 Sb. – "limitace" mikrobiologie je vyžadována jen v odůvodněných případech, vyplyne-li to z hydrogeologického posudku. V případě stanovení přípustných hodnot znečištění mikrobiologických ukazatelů je mikrobiologické znečištění odstraňováno pomocí technického zařízení, které je součástí čistírny odpadních vod a jehož technologie umožní dosažení hodnot mikrobiologických ukazatelů stanovených vodoprávním úřadem a současně nebude mít negativní vliv na chemické složení odpadních vod.
Pozor na § 3 odst. 7 - Přípustné hodnoty znečištění se nepovažují za dodržené v případě, že k jejich dosažení bylo využito zřeďování odpadních vod, například vodami srážkovými.
f) způsob, četnost, typ a místo odběrů vzorků vypouštěných odpadních vod,
g) způsob stanovení množství vypouštěných odpadních vod,
h) způsob provádění rozborů vypouštěných odpadních vod podle jednotlivých ukazatelů znečištění uvedených v povolení k vypouštění odpadních vod do vod podzemních podle příslušné technické normy; není-li příslušná technická norma vydána, stanoví způsob rozboru vodoprávní úřad individuálně na základě dostupných podkladů,
i) způsob vyhodnocení…