15.2
Požadavky na laboratoře a jejich vybavení
doc. RNDr. Mgr. Petr A. Skřehot, Ph.D.
Tak jako všechna pracoviště musí i laboratoře splňovat bezpečnostní atributy, o nichž pojednává Nařízení vlády č. 101/2005 Sb., o podrobnějších požadavcích na pracoviště a pracovní prostředí. Dalším stěžejním dokumentem v tomto ohledu je norma ČSN 01 8003 Zásady pro bezpečnou práci v chemických laboratořích. Stanovuje zásady bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP) v laboratořích chemických, bio-chemických, fyzikálně-chemických, fyzikálních, potravinářských a ve zkušebnách, ve kterých se nakládá s chemickými látkami, a v místnostech, které slouží jako potřebné zázemí, nebo kde se nachází příslušenství potřebné pro provádění souvisících prací (např. váhovny, fotolaboratoře, příruční sklady, umývárny laboratorního nádobí). Vztahuje se také na školní laboratoře a jejich zázemí (např. příruční sklady). Při specifických činnostech, které se mohou vztahovat k různým typům laboratoří, se musí postupovat dle bezpečnostních parametrů obsažených ve zvláštních právních předpisech. Specifickými činnostmi je myšleno například: práce s tlakovými lahvemi, se rtutí, s výbušninami, s radioaktivními látkami, atpod. Níže jsou uvedeny hlavní obecné požadavky na laboratoře a jejich vybavení dle normy ČSN 01 8003 a dalších uvedených předpisů.
NahoruZákladní pojmy a definice
Laboratoř – samostatný stavebně vymezený prostor vybavený pro odborné nebo vědecké práce, experimentální, kontrolní, vývojové apod. činnosti prováděné v různých vědeckých a technických oborech, např. v chemii, fyzice, biologii, potravinářství, elektrotechnice, fyziologii.
Laboratorní jednotka – oddělený prostor obsahující více laboratoří a jejich zázemí.
(Poznámka k heslu: Laboratorní jednotka obsahuje také sanitární zařízení, jako jsou šatny, umývárny, zařízení pro osobní hygienu a toalety, místnosti pro odpočinek a kanceláře určené pro laboratorní personál; může zahrnovat také chodby v dosahu laboratoří.)
Školní laboratoř – samostatný stavebně vymezený prostor nacházející se v objektu školy, školského zařízení nebo vysoké školy, sloužící k praktickému vyučování žáků, k přípravě mladistvých žáků a studentů na povolání, posluchačů vysokých škol nebo další vzdělávání pedagogických pracovníků.
Příruční sklad laboratoře – samostatný stavebně vymezený prostor nebo skupina prostorů v požárním úseku sloužící k operativnímu doplňování zásob chemických látek a chemických směsí určených k přímému použití a jejich dočasnému skladování, popřípadě označování manipulačních jednotek (obalů).
(Poznámka k heslu: Příruční sklad není trvalým pracovištěm a neslouží k provádění technologických procesů s chemickými látkami nebo chemickými směsmi.)
Laboratorní práce – veškeré činnosti s chemickými látkami a chemickými směsmi, prováděné stanoveným způsobem v laboratorních podmínkách.
Laboratorní personál – fyzické osoby oprávněné k samostatnému provádění laboratorních prací v laboratoři nebo školní laboratoři.
NCHLaS – nebezpečná chemická látka nebo chemická směs
Odborně způsobilá osoba – fyzická osoba, která je na základě dosaženého odborného vzdělání nebo na základě vykonání zkoušky podle platné právní úpravy oprávněna k samostatnému nakládání s nebezpečnými chemickými látkami a chemickými směsmi klasifikovanými jako vysoce toxické.
(Poznámka k heslu 1: Za osoby odborně způsobilé na základě dosaženého odborného vzdělání se považují osoby, které získaly vysokoškolské vzdělání v oborech uvedených v zákoně č. 258/2000 Sb.
Poznámka k heslu 2: Za osoby odborně způsobilé na základě vykonané zkoušky se považují osoby, které úspěšně složily zkoušku odborné způsobilosti za podmínek uvedených v zákoně č. 258/2000 Sb., ve znění pozdějších předpisů a jsou držiteli platného osvědčení.
Poznámka k heslu 3: Mezi úkoly odborně způsobilé osoby patří zejména zabezpečit řádné nakládání s vysoce toxickými látkami v laboratoři nebo školní laboratoři, provádět pravidelná školení laboratorního personálu a dalších fyzických osob oprávněných k nakládání s vysoce toxickými látkami zahrnující seznámení s pokyny pro bezpečnost, ochranu zdraví a ochranu životního prostředí, pokyny pro první předlékařskou pomoc a postupy pro řešení nehod a ověřovat plnění podmínek pro bezpečnou práci v laboratoři nebo školní laboratoři stanovených platnými právními předpisy.)
Odpovědná osoba – fyzická osoba starší 18 let určená statutárním zástupcem provozovatele laboratoře nebo školní laboratoře k zajištění bezpečného provozu laboratoře nebo školní laboratoře v souladu s platným provozním řádem.
(Poznámka k heslu: Úkolem odpovědné osoby je zejména sledovat úroveň bezpečnosti a ochrany zdraví v laboratoři nebo školní laboratoři s cílem předcházet rizikům a odhalovat závady bránící jejímu bezpečnému provozu, neprodleně oznamovat provozovateli laboratoře zjištěné nedostatky a aktivně spolupracovat na jejich odstraňování. V případě školní laboratoře provádí odpovědná osoba dohled nad mladistvými žáky a studenty během prováděných laboratorních prací.)
Provozní řád laboratoře – dokument stanovující soubor pravidel a činností nezbytných pro provozování laboratoře nebo školní laboratoře.
(Poznámka k heslu: Jedná se zejména o režimová opatření, požadované osobní ochranné pracovní prostředky nebo pracovní oděv pracovníků (žáků, studentů), vybavení laboratoře nebo školní laboratoře, pokyny pro bezpečnou práci, vymezení zakázaných činností a seznam opatření pro řešení možných mimořádných provozních událostí.)
Karta BOZP – dokument pro uplatňování požadavků na prevenci rizik pro konkrétní pracovní činnost, profesi nebo povolání.
(Poznámka k heslu: Příklad je uveden v příloze C normy ČSN 01 8003.)
NahoruPovinné vybavení všech laboratoří
Podle ČSN 01 8003 se laboratorní práce smějí provádět jen v laboratořích, které jsou k tomu účelu vybavené. Laboratoře musí být vybaveny:
-
provozním řádem (popř. kartou BOZP) trvale umístěným na viditelném a dobře dostupném místě;
-
bezpečnostními listy používaných chemických látek nebo chemických směsí a technickými listy používaných přípravků, které musí být osobám nakládajícím s chemickými látkami nebo směsmi dostupné;
-
osobními ochrannými pracovními prostředky;
-
hasebními prostředky;
-
prostředky pro poskytnutí první pomoci;
-
přívodem pitné vody;
-
vhodnou přenosnou svítilnou (kde není zřízeno nouzové osvětlení);
-
neutralizačními prostředky podle charakteru práce;
-
prostředky pro likvidaci náhodného úniku používaných chemických látek.
NahoruBezpečnostní požadavky na přístroje a vybavení
V normě ČSN 01 8003 jsou tyto níže uvedené bezpečnostní požadavky týkající se zařízení, přístrojů a nářadí používaných v laboratořích:
Zařízení, přístroje a nářadí musí být udržovány v provozuschopném a bezpečném stavu v souladu s jejich průvodní dokumentací. Únikové cesty a manipulační prostory, přístup k hasebním prostředkům a uzávěrům vody, plynu a elektrického proudu musí být trvale volné.
Používání nevhodných nebo poškozených přístrojů, nářadí a laboratorního nádobí je zakázáno. Stav přístrojů musí být před zahájením každé práce zkontrolován podle návodu k obsluze (viz průvodní dokumentace výrobce).
U všech strojů a zařízení musí být zakryté převodové soukolí i pohyblivé části strojů. Vypínání musí být snadno dosažitelné z místa obsluhy.
Analytické přístroje, laboratorní odstředivky a ostatní pomůcky je nezbytné instalovat a pracovat s nimi podle pokynů výrobce nebo podle schválených dokumentovaných postupů takovým způsobem, aby nebezpečí pro obsluhu plynoucí z použití vysokonapěťových zdrojů, z vývinu kouře nebo par, ze záření, plamene a výbuchu bylo sníženo na minimum.
Zařízení, přístroje, nářadí a laboratorní sklo určené k opravě se musí předávat čisté a suché, zbavené zbytků chemikálií.
…