18.1
Stěžejní právní předpisy pro uživatele CHLS a jejich působnost
Ing. Oldřich Petira, CSc.
Osoby, které při své podnikatelské činnosti vyrábějí, dovážejí, dodávají na trh nebo používají chemické látky jako takové, obsažené ve směsích nebo v předmětech, musejí dodržovat povinnosti, které jsou stanovené platnými právními předpisy.
Na počátku je potřeba vymezit, kterými právními předpisy je třeba se řídit, a upozornit na technický a pracovní výklad některých právních pojmů, jež jsou v právních předpisech používány.
-
Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1907/2006 ze dne 18. prosince 2006 o registraci, hodnocení, povolování a omezování chemických látek, o zřízení Evropské agentury pro chemické látky, o změně směrnice 1999/45/ES a o zrušení nařízení Rady (EHS) č. 793/93, nařízení Komise (ES) č. 1488/94, směrnice Rady 76/769/EHS a směrnic Komise 91/155/EHS, 93/67/EHS, 93/105/ES a 2000/21/ES (dále jen nařízení REACH)
Nařízení REACH bylo vydáno s cílem dosáhnout do roku 2020 při výrobě, dovozu a používání chemických látek stavu, kdy se na trh v EU nebudou uvádět chemické látky bez znalosti jejich nebezpečných účinků a nebezpečné látky budou používány bezpečně.
Hlavními nástroji, kterými má být cíle dosaženo, jsou požadavky:
- na zjišťování vlastností vyráběných nebo dovážených látek a oznamování poznatků do společné veřejné databáze jako součást registrace látek;
- na hodnocení rizik spojených s výrobou, uváděním na trh a používáním látek jako součást registrace, a u vybraných nebezpečných látek hodnocení rizik prováděné příslušnými orgány;
- na vyhledávání látek vyvolávajících mimořádné obavy a regulaci jejich nezbytného používání formou povolování;
- na zákazy nebo přísné omezování výroby, uvádění na trh nebo používání látek představujících nepřijatelné riziko pro…