dnes je 21.11.2024

Input:

Ekonomika obchodu s odpady

28.5.2021, , Zdroj: Verlag Dashöfer

3.5.5
Ekonomika obchodu s odpady

Ing. Tomáš Lank

Schopnosti obchodníka jsou měřeny jeho obchodními výsledky, a to zpravidla splněním předepsaného objemu získaných finančních prostředků ve finančním plánu pro daný rok. Původce odpadů má ve svém zájmu snižovat náklady vynakládané ve své firmě a tvořit zisk. Dochází tak k situaci, kdy se nabídka setkává s poptávkou a také snaha tvorby zisku jedné strany se střetává se snahou redukce nákladů na straně druhé. Rozhodující bývají znalosti a dovednosti. Schopný původce odpadů hospodaří se svými odpady v souladu s principy dobrého hospodáře, což znamená získat maximální rozsah služby za přiměřených nákladů. Obchodník se snaží vydělat a mnohdy si tak udržet pracovní místo, na kterém je hodnocen za své obchodní výsledky ve firmě svého zaměstnavatele. Každý, kdo obchoduje bez odborných znalostí, na to pravděpodobně doplatí, a to buďto prodělkem při špatně realizované obchodní zakázce, anebo pokutami při následné kontrole. Je nutné si uvědomit, že veškeré snažení za dlouhé období může být zmařeno jednou velkou pokutou.

Ceny odpadů

V odpadech platí smluvní ceny, pokud firma používá své ceníky, pak se zpravidla jedná o ceny, které vycházejí z cen stanovených koncovým zařízením pro přijetí odpadů. Každý dodavatel používá ceny vlastní, o výši ceny rozhoduje většinou vlastnictví technologie pro úpravu, využití nebo odstranění odpadu a její nákladovost. Smluvní cenou se rozumí taková cena, která byla smluvními stranami sjednána ve smlouvě případně v objednávce. Teoreticky vzato cena nemusí vycházet z reálné hodnoty věci, nemusí to být ani cena obvyklá. Výše smluvní ceny záleží pouze na dohodě stran a na oboustranném akceptování její výše.

Sledování cenových trendů na trhu

Prodej papírového odpadu může původce odpadů realizovat několika způsoby. U menších množství v produkci tohoto odpadu se nevyplácí administrativní zátěž způsobená nadbytečnými kroky při zjišťování aktuální ceny na trhu s danou komoditou, protože případný finanční výnos by nepřevýšil náklad s tím spojený. Opačná situace nastává u velkých produkcí odpadu, který často mění cenu na trhu a kde by případné jednoměsíční zaváhání mohlo znamenat finanční ztrátu. Druhá uvedená situace počítá při prodeji s variabilitou ceny na trhu, tedy počítá s určitou korekcí podle vývoje ceny na trhu. K tomu slouží zdroje dat, které mají buď veřejné anebo placené přístupy.

Jako zdroje dat slouží internetové platformy společností zaměřujících se na vývoj ceny komodit, se kterými je obchodováno. Existuje více možností zjištění ceny. Jsou zveřejňovány buď společností FOEX Indexes Ltd , Mannerheimintie 40 D 85, Helsinky, Finsko pro Evropu nebo společností EUWID , Europäischer Wirtschaftsdienst GmbH , Postfach 1332, 76586 Gernsbach, Spolková republika Německo pro Spolkovou republiku Německo, jejíž ceny a navázaný zpracovatelský průmysl přímo ovlivňují ceny papíru v České republice. EUWID je nezávislá instituce. Je to samostatný informační kanál, který neutrálně soustavně kontroluje trendy a podává o nich zprávy svým zákazníkům.

Zdroj: © 2019 FOEX Indexes Ltd.

Fastmarkets FOEX │Mannerheimintie 40 D 85 │00100 Helsinki │+358-9-439 1030 │hello.foex@fastmarkets.com│foex.fi

Příklad výše uvedeného vývojového diagramu zachycuje vývoj ceny papíru u 1.04 a 1.11. Číselné označení 1.04 dle normy ČSN EN 643 znamená, že se jedná o sběrový papír ze skupiny 1 a druhu 04 s názvem Vlnitý papír a lepenka z obchodních domů. Jedná se o použité papírové a lepenkové obaly obsahující nejméně 70 % vlnité lepenky. Zbytek tvoří hladká lepenka a balicí papíry. Označení 1.11 pak znamená Tříděný grafický papír pro zesvětlování. Zde se jedná o Tříděný grafický papír z domácností, noviny a časopisy, každého nejméně 40 %. Procento papírů a lepenek, které se nedají zesvětlit, se musí časem snížit na úroveň nejvíce 1,5 %. Aktuální procentní obsah se musí odsouhlasit mezi kupujícím a prodávajícím.

Z výše uvedeného grafu je jasně patrné, že sběrový papír 1.04 ztratil v období od 5.7.2011 do začátku roku 2019 celkem 50 % ze své nejvyšší obchodované ceny. V uvedeném období jeho obchodovaná cena na trhu poklesla ze 170 € za 1 tunu na poloviční hodnotu pohybující se kolem 85 €.

Další možností k získávání informací je již jmenovaný EUWID, který umožňuje podobně sledovat i ceny jiných druhotných surovin jako například plastů. Neplaceným zdrojem informací může posloužit také internetová stránka Letsrecycle.com , který v sekci PRICES umožňuje dokonce volné vyhledávání tržních cen a jejich vývoj po jednotlivých kalendářních měsících spolu s dalšími užitečnými informacemi.

Mechanismus výpočtu ceny s indexem

Při velkých objemech produkovaného odpadu, který je předmětem odprodeje v systému započítávání vlivu vývoje ceny daného odpadu na trhu, se cena skládá z fixní a variabilní složky ceny. Fixní část je zpravidla dlouhodobě neměnná a je odečítána z koncové ceny jako marže za dodanou službu pro obchodníka. Variabilní cenová položka je proměnlivá na základě přírůstků či poklesů v závislosti na údajích o průměrné výkupní ceně suroviny dle EUWID vztažené vždy k předchozímu měsíci.

Příklad výpočtu fakturace za měsíc březen roku 2020: Dodavatel uvede do Ceníku nabídkovou cenu například XX Kč za 1 tunu odpadu 20 01 01. Za měsíc březen vyúčtuje dodavatel zákazníkovi částku odpovídající ceně XX Kč za 1 tunu upravenou o kumulaci přírůstků/úbytků (+/-) dle EUWID za jednotlivé měsíce sledovaného období do doby prvního měsíce plnění uzavřené smlouvy = cena YY Kč za 1 tunu. Cenu YY můžeme také nazvat výchozí cenou.

meziměsíční projev poklesu ceny

Příklad výpočtu fakturace za měsíc duben roku 2020: v měsíci dubnu 2021 došlo k poklesu průměrné výkupní ceny dle údajů z EUWID například o 300 Kč za 1 tunu vůči měsíci březnu 2021. Dodavatel za měsíc duben vyúčtuje zákazníkovi cenu YY Kč za 1 tunu mínus (-) 300 Kč za 1 tunu odpadu (20 01 01) dle evidence vykázaných tun. Pokud má zákazník stálou produkci odpadu 20 01 01 ve výši 10 tun měsíčně, pak oproti měsíci dubnu utrží za prodej o 3 000 Kč méně, než utržil v měsíci březnu.

Pokles je způsoben změnou ceny na trhu u papírového odpadu. Informační zdroj EUWID uvádí přírůstky či poklesy cen v cizí měně, a dodavatel tedy použije k přepočtu cizí měny na Kč vždy aktuální kurz ČNB ke dni vystavení účetního dokladu (faktury). Kopie informací z EUWID je pak nezbytným podkladem ke každé fakturaci. Pokud bychom vycházeli z poklesu prodejní ceny uvedené v EURO, kde se v den prodeje jedno EURO prodávalo za 25 Kč, pak by pokles 300 Kč v dubnu 2020 odpovídal poklesu 12 EURO na jedné tuně.

Velký vliv na prodej suroviny má hmotnost dodávky. O výsledném efektu u realizovaného obchodu do velké míry rozhoduje cena dopravy. Každý dopravce poskytuje ceníky, kde u jednotlivých jím poskytovaných dopravních prostředků, většinou nákladních automobilů, se cena jednoho ujetého kilometru vyčísluje pro daný zvolený typ automobilu. Víme tedy, že dopravce bude účtovat cenu například 35 Kč za 1 ujetý kilometr. Je v zájmu zákazníka, aby bylo předáno a odvezeno co největší množství odpadu, což v konečném důsledku sníží celkový počet nutných přeprav. Druhým silným argumentem je ochrana životního prostředí a snižování spotřeby pohonných hmot při redukci počtu přeprav. U objemných a zároveň lehkých odpadů, jako jsou například papír a plasty, je klíčové instalovat v provozovně původce odpadů lis na odpady. Odpad je pak nalisován do balíků a předáván v komprimované podobě. Maximálně tak lze využít vnitřní objem prostředku, který přepravuje odpad v balících. Takovým prostředkem může být objem vnitřního nákladového prostoru nákladního automobilu nebo vnitřní nákladový prostor přepravního kontejneru. V případě volně loženého materiálu nebo jen naskládaného kartonového papíru nebo lepenky do balíků v případě papírového odpadu je možno při objemu 40 metrů krychlových (velkoobjemový kontejner typu abroll) takto přepravit okolo 3 tun odpadu. V případě nalisovaného odpadu se může přepravované množství navýšit i několikanásobně. Odpad v plně naloženém kamionu pak váží až 22 tun.

Pro zjištění konkrétní ceny za uskutečněnou dopravu se vychází z cen uvedených v ceníku konkrétního dopravce. Ceny za dopravu jsou opět smluvní. Cena, kterou zaplatí zákazník za jeden kilometr ujetý dopravcem, se tedy liší podle typu automobilu, jeho velikosti a také je rozdílná mezi jednotlivými dopravci. Vliv na cenu má také fakt, jedná-li se o vnitrostátní či zahraniční přepravu, nebo je-li doprava realizována v režimu ADR.

Ekonomika obchodního případu

Jednou z možností při rozhodování a volbě dodavatele je provedení výběrového řízení. Existují v podstatě 3

Partneři


Nahrávám...
Nahrávám...