dnes je 21.11.2024

Input:

Látky poškozující ozonovou vrstvu

20.7.2011, , Zdroj: Verlag Dashöfer

3.4.1.7
Látky poškozující ozonovou vrstvu

MUDr. Marie Adámková, CSc. a kolektiv autorů

NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY (ES) č. 1005/2009 ze dne 16. září 2009 o látkách, které poškozují ozonovou vrstvu

Toto nařízení bylo změněno nařízením Komise (EU) č. 744/2010, kterým se stanoví kritická použití halonů uvedená v příloze VI nařízení.

Toto nařízení stanoví pravidla pro výrobu, dovoz, vývoz, uvádění na trh, použití, znovuzískání, recyklaci, regeneraci a zneškodňování látek poškozujících ozonovou vrstvu, pro podávání informací o těchto látkách a pro dovoz, vývoz, uvádění na trh a použití výrobků a zařízení, které obsahují tyto látky nebo jsou na nich závislé.

V souladu s nařízením je zakázána výroba, dovoz, uvádění na trh a používání regulovaných látek, jejichž seznam je uveden v příloze I nařízení. Současně se zakazuje dovoz a uvádění na trh výrobků a zařízení, jež obsahují regulované látky nebo jsou na nich závislé. V této souvislosti se zakazují systémy požární ochrany a hasicí přístroje s obsahem halonů.

Regulované látky lze však vyrábět, dovážet, uvádět na trh a používat jako vstupní suroviny v obalech, které jsou zřetelně označeny, a v omezeném množství jako technologická činidla, pokud byla používána v zařízení, jež existovala 1. září 1997, a v obalech, které jsou zřetelně označeny. Regulované látky, výrobky a zařízení, které obsahují tyto látky nebo jsou na nich závislé, lze uvádět na trh za účelem zneškodnění v EU. Regulované látky lze rovněž uvádět na trh za účelem regenerace v EU. Tyto látky lze vyrábět, uvádět na trh a používat pro základní laboratorní a analytická použití, pod podmínkou registrace a udělení licence.

Hydrochlorfluoruhlovodíky lze vyrábět, pokud každý výrobce zajistí, že výroba nepřekročí stanovené množství. Tyto látky však lze vyrábět, uvádět na trh a používat pouze pro laboratorní a analytická použití.

Dovoz regulovaných látek podléhá předložení dovozní licence, kterou uděluje Komise. Propuštění dovezených regulovaných látek do oběhu v EU podléhá množstevním limitům. Tyto limity stanoví Komise a přiděluje kvóty podnikům na každé období dvanácti měsíců. Kvóty se udělují pouze pro regulované látky

Partneři


Nahrávám...
Nahrávám...