7.10.2
Mechanismus EU pro financování energie z obnovitelných zdrojů
Úřad pro publikace
NahoruPřehled dokumentu
Prováděcí nařízení (EU) 2020/1294 o mechanismu EU pro financování energie z obnovitelných zdrojů
NahoruCo je cílem nařízení?
Toto prováděcí nařízení stanoví pravidla pro fungování nového mechanismu EU pro financování energie z obnovitelných zdrojů v souladu s nařízením (EU) 2018/1999 o správě energetické unie .
Mechanismus podporuje nové projekty v oblasti energie z obnovitelných zdrojů v celé EU a přispívá k zavádění energie z obnovitelných zdrojů v souladu se směrnicí (EU) 2018/2001 o energii z obnovitelných zdrojů .
NahoruKlíčové body
Financování pochází ze tří zdrojů:
-
vlády zemí EU mohou poskytnout dobrovolné platby,
-
další programy a fondy EU mohou přispět, zejména snížením kapitálových nákladů projektů v oblasti energie z obnovitelných zdrojů nebo podporou regionální spolupráce v rámci EU a se zeměmi mimo EU,
-
soukromý sektor může nabídnout financování s možností určení projektu, technologie nebo konečného použití, kterému má být podpora určena.
Veškeré financování musí být v souladu s finančními pravidly EU stanovenými v nařízení (EU, Euratom) 2018/1046 (viz shrnutí ).
Evropská komise každoročně žádá vlády zemí EU, zda by nechtěly poskytnout dobrovolnou platbu (přispívající země) nebo povolit instalaci zařízení na výrobu energie z obnovitelných zdrojů na svém území (hostitelská země).
Hostitelské země musí poskytnout některé informace, například:
-
maximální celkovou kapacitu nebo množství energie z obnovitelných zdrojů, které je k dispozici pro projekty financované mechanismem,
-
preferované technologie nebo oblasti konečného použití,
-
omezení týkající se lokality nebo zeměpisná omezení.
Přispívající země musí poskytnout některé informace, například:
-
objem vyrobené energie z obnovitelných zdrojů, který mají v úmyslu podpořit a využít z hlediska statistických přídělů,
-
maximální finanční příspěvek,
-
preference řízení o udělení grantu, která jsou technologicky neutrální, zahrnují více různých technologií nebo jsou zaměřena na určitou technologii, projekt či konečné použití.
Komise:
-
navrhuje nabídková řízení na základě obdržených nabídek a požadavků (označovaná jako výzvy k podávání návrhů), ve kterých jsou uvedeny například:
- cíle výzvy,
- forma grantů (investice nebo provozní podpora) a kritéria pro jejich udělení,
- maximální cena návrhů,
- způsobilé technologie,
-
informuje země EU, že má v záměru zahájit výzvu k podávání návrhů,
-
zahajuje výzvu nebo výzvy, včetně kritérií způsobilosti a kritérií pro výběr poté, co obdrží závazné závazky od hostitelských zemí, jejichž prostřednictvím tyto země vyjadřují souhlas, že zařízení, která se nacházejí na jejich území, obdrží finanční podporu, a od přispívajících zemí, které poskytnou finanční prostředky, které nabídly.
Pokud předkladatel projektu nedostojí svému závazku, použijí se pravidla o pozastavení, ukončení a snížení uvedená v nařízení (EU, Euratom) 2018/1046.
Systém pro udělování grantů:
-
obsahuje zásady pro zajištění soutěže, zmírnění finančního rizika a omezení transakčních nákladů,
-
stanoví rozsah různých řízení v závislosti na dané technologii nebo projektu,
-
přiděluje granty za účelem:
- zvýšení kapacity na výrobu energie z obnovitelných zdrojů (investiční podpora),
- motivování k provozu zařízení na výrobu energie z obnovitelných zdrojů prostřednictvím prémií vyplácených navíc k tržním příjmům (provozní podpora).
Období provádění odráží realistickou dobu realizace projektu a jsou zaměřena na určitou technologii a jednotná v…