18.8.2
Náležitosti bezpečnostních listů
Ing. Oldřich Petira, CSc.
NahoruVýrobky, ke kterým se poskytují bezpečnostní listy
Bezpečnostní list je hlavním nástrojem pro předávání informací zaměstnavatelům o látkách a směsích:
-
klasifikovaných jako nebezpečné podle nařízení CLP;
-
perzistentních, bioakumulativních a toxických (PBT) a vysoce perzistentních a vysoce bioakumulativních (vPvB) podle kritérií uvedených v příloze XIII k nařízení REACH;
-
látek vzbuzujících mimořádné obavy (SVHC látek) zapsaných do seznamu pro případné zahrnutí do přílohy XIV k nařízení REACH.
Na vyžádání musí být bezpečnostní list poskytnut ke směsím neklasifikovaným jako nebezpečné, které obsahují:
-
v individuální koncentraci ≥ 1 % hm. pro směsi jiné než plynné a ≥ 0,2 % obj. pro plynné směsi alespoň jednu látku klasifikovanou jako nebezpečná pro lidské zdraví nebo životní prostředí;
-
v individuální koncentraci ≥ 0,1 % hm. pro směsi jiné než plynné alespoň jednu látku, která je karcinogenní kategorie 2 nebo toxická pro reprodukci kategorie 1A, 1B a 2, která má senzibilizující účinky na kůži kategorie 1 nebo na dýchací cesty kategorie 1, nebo která působí na laktaci či jejím prostřednictvím nebo která je perzistentní, bioakumulativní a toxická (PBT) nebo vysoce perzistentní a vysoce bioakumulativní (vPvB) podle kritérií uvedených v příloze XIII k nařízení REACH nebo byla z důvodů jiných než těch, které jsou již uvedeny v písmenu a), zahrnuta do seznamu látek vzbuzujících mimořádné obavy vytvořeného podle čl. 59(1) nařízení REACH;.
-
látku, pro kterou jsou stanoveny expoziční limity Společenství pro pracovní prostředí.
Bezpečnostní list se neposkytuje k předmětům. Není ale vyloučeno jeho dobrovolné poskytnutí k některým předmětům obsahujícím nebezpečné látky nebo směsi jako vhodný formát k poskytování specifických informací o nebezpečných vlastnostech látek a směsí, jež jsou součástí předmětu.
Ke sdělování bezpečnostních informací není bezpečnostní list používán jen v zemích EU/EHP, ale je součástí Globálně harmonizovaného systému klasifikace a označování látek OSN (GHS).
NahoruFormát a obsah bezpečnostního listu
Formát a obsah bezpečnostního listu jsou stanoveny přílohou II k nařízení REACH.
Podrobněji jsou požadavky uvedeny v Pokynech pro sestavení bezpečnostních listů .
Bezpečnostní list by měl obsahovat 16 oddílů, z nichž většina je dále členěna na pododdíly.
Pořadí a názvy oddílů a pododdílů jsou závazné s výjimkou oddílu 3, kdy je podle situace možné uvést buď pododdíl 3.1 nebo 3.2.
Slovo "Oddíl" je součástí názvu oddílu, např. "ODDÍL 11: Toxikologické informace".
Povinné názvy oddílů a pododdílů bezpečnostního listu a jejich pořadí:
NahoruPožadavky na vyplnění bezpečnostních listů
Požadavky na informace, které by měly být uvedeny v oddílech a pododdílech bezpečnostního listu, jsou stanoveny v příloze II k nařízení REACH. Podrobněji jsou požadavky uvedeny v Pokynech pro sestavení bezpečnostních listů v kapitole 3.
Pokud se týká bezpečnostních listů pro registrované látky nebo pro směsi obsahující registrované složky, měly by být požadované informace v souladu s informacemi uvedenými ve zprávě o chemické bezpečnosti, pokud ji bylo povinností pro látku zpracovat.
Změny bezpečnostního listu po registraci se mohou týkat především:
Pokud nejsou některé informace k dispozici nebo nejsou pro danou látku nebo směs relevantní, musí být v bezpečnostním listu jasně uvedeno, proč nejsou konkrétní údaje poskytnuty.
Informace v bezpečnostním listu musejí být uváděny stručnou a srozumitelnou formou. Používané zkratky musejí být v bezpečnostním listu vysvětleny. Nesmějí se používat tvrzení jako "může být nebezpečná", "nemá žádné účinky na zdraví", "bezpečná za většiny podmínek používání" nebo "neškodná", případně jakákoliv jiná tvrzení uvádějící, že látka nebo směs není nebezpečná, nebo jiná tvrzení neodpovídající klasifikaci látky nebo směsi.
Informace požadované do bezpečnostního listu nemohou být označovány za důvěrné.
NahoruOdpovědnost za obsah bezpečnostního listu
Za obsah bezpečnostního listu nese zodpovědnost jeho dodavatel na každé úrovni dodavatelského řetězce. Následný uživatel má právo využít informace z bezpečnostního listu dodavatele pro sestavení vlastního bezpečnostního listu, ale měl by zkontrolovat jejich správnost. Pokud je uvede ve vlastním bezpečnostním listu, přebírá za ně zodpovědnost. Výjimkou jsou pro následné uživatele pouze informace o klasifikaci, pokud je založena na důvěrných informacích o složení látky nebo směsi.
Informace obsažené v bezpečnostním listu nelze prohlásit za důvěrné, ovšem informace o přesném složení látek a směsí jsou mezi členy dodavatelského řetězce považovány za důvěrné. Do bezpečnostního listu není povinností uvádět složky nepřispívající ke klasifikaci směsi nebo složky, které nejsou PBT/vPvB nebo nejsou zařazeny do kandidátského seznamu. U nebezpečných složek je možné uvádět obsah složek v koncentračním rozpětí ve hmotnostních procentech u kapalných a tuhých směsí a v objemových procentech u plynných směsí. Z těchto důvodů nemůže následný uživatel zkontrolovat správnost klasifikace. Nezbavuje ho to ale povinnosti zkontrolovat formální správnost minimální klasifikace harmonizovaně klasifikovaných látek a správnosti klasifikace směsi na základě poskytnutých informací o jejich složení.
Kontrolu provede tak, že započítá do složení horní hranice koncentračního rozmezí složek a jejich klasifikaci uvedenou v oddílu 3.2 bezpečnostního listu. Předtím by měl zkontrolovat s využitím veřejných zdrojů správnost klasifikace složek směsi kontrolou harmonizované klasifikace látek zapsaných do přílohy VI k nařízení CLP nebo souladu klasifikace s klasifikací zveřejněnou u registrovaných složek ve výpisu z registrační dokumentace na webových stránkách ECHA. Následně zkontroluje správnost použitého klasifikačního postupu, který by měl být uveden v oddílu 16 bezpečnostního listu.
Nejasnosti objevené v získaných bezpečnostních listech by měl následný uživatel vyjasnit se svými dodavateli.
NahoruKdo by měl sestavovat bezpečnostní list, odborná způsobilost
Bezpečnostní list by měla sestavit osoba, která je díky znalostem, vzdělání, zkušenostem a dalšímu školení odborně způsobilá takový dokument sestavit. Na přípravě bezpečnostního listu se může podílet i více specialistů.
Bezpečnostní listy mohou sestavovat vlastní zaměstnanci nebo je možné požádat o sestavení bezpečnostního listu externí pracovníky.
Požadavek na odbornou způsobilost není potřebné dokládat předepsaným odborným vzděláním, vykonáním zkoušky nebo délkou praxe. Zaměstnavatel ale má povinnost zajistit pro své pracovníky zpracovávající bezpečnostní listy odpovídající školení, včetně opakovacího školení.
NahoruKdy a v jaké formě se poskytují bezpečnostní listy
Bezpečnostní list se poskytuje zdarma v tištěné nebo elektronické podobě nejpozději v den, kdy je látka nebo směs poprvé dodána. Poskytnutím bezpečnostního listu se rozumí jeho aktivní předání, nikoliv jen pasivní zpřístupnění např. na webových stránkách dodavatele. Pokud je místo textu bezpečnostního listu předán odběrateli jen odkaz na internetové stránky, odkud je možné bezpečnostní list stáhnout, měl by mít dodavatel odběratelem odsouhlaseno, že s tímto způsobem předání bezpečnostního listu souhlasí. Sdělená adresa musí vést přímo k danému bezpečnostnímu listu, bez potřeby vyhledávání, kde na daných stránkách je možné bezpečnostní list nalézt.
Bezpečnostní list se dodává v úředním jazyku země, kde je výrobek uváděn na trh. Za dodržení tohoto požadavku zodpovídá osoba zodpovědná za uvedení daného výrobku na trh.
Pokud je bezpečnostní list poskytován na vyžádání, musí být odběratel látky informován o možnosti vyžádat si ke směsi bezpečnostní list na označení obalu směsi větou…