3.2.12.1
Novela horního zákona – úhrady z dobývacího prostoru a z vydobytých nerostů
Mgr. Ondřej Trojan
Dne 31. 3. 2016 byl ve Sbírce zákonů zveřejněn zákon č. 89/2016 Sb., který ve značném rozsahu novelizuje zákon č. 44/1988 Sb., o ochraně a využití nerostného bohatství (horní zákon), ve znění pozdějších předpisů. V účinnost vstoupí dne 1. ledna 2017.
Tento zákon má zásadní dopady na správní delikty a zejména pak na úhrady podle horního zákona a jejich výši. Úhradami podle horního zákona jsou:
Do konce roku 2016 bude účinná současná úprava zákona č. 44/1988 Sb., o ochraně a využití nerostného bohatství (horní zákon), ve znění pozdějších předpisů, která je obsažena v ust. § 32a.
Od roku 2017 se následně stane účinnou úprava v nově vložených ust. § 33a–33w.
Úvod
Nejprve je nutné si uvědomit, kdy přesně dochází k přechodu vlastnického práva a tím pádem k povinnosti zaplatit úhradu z vydobytých nerostů.
V zákoně č. 44/1988 Sb., o ochraně a využití nerostného bohatství (horní zákon), ve znění pozdějších předpisů, není přímo stanoveno, kdy dochází k převodu vlastnického práva k vyhrazeným nerostům ze státu na těžební organizaci, čímž zároveň formálně vzniká povinnost platby za vydobyté nerosty.
Ust. § 32a odst. 2 zákona č. 44/1988 Sb., o ochraně a využití nerostného bohatství (horní zákon), ve znění pozdějších předpisů, stanoví, že organizace musí zaplatit na účet příslušného obvodního báňského úřadu roční úhradu z vydobytých nerostů na výhradních ložiskách nebo vyhrazených nerostů po jejich úpravě a zušlechtění, provedeném v souvislosti s jejich dobýváním. Úhrada se týká těch nerostů, pro jejichž dobývání byl dobývací prostor stanoven.
Tato úhrada je v současné době jedinou platbou těžební organizace za vydobyté nerosty, a tak supluje funkci kupní ceny.
Okamžik převodu vlastnického práva k nerostům lze dovodit na základě horního a občanského práva.
Moment převodu vlastnického práva k nerostům je nutné dovozovat z toho, že:
-
vyhrazené ložisko je majetkem státu dle ust. § 5 zákona č. 44/1988 Sb., o ochraně a využití nerostného bohatství (horní zákon), ve znění pozdějších předpisů;
-
s vydobytými nerosty již nakládá organizace (na základě ust. § 24 odst. 10 zákona č. 44/1988 Sb., o ochraně a využití nerostného bohatství (horní zákon), ve znění pozdějších předpisů;
-
úhrada se týká vydobytých nerostů.
Z toho je zřejmé, že dokud je nerost součástí výhradního ložiska, tedy není od ložiska oddělen, pak je stále součástí majetku státu. Ve chvíli, kdy ale dojde k oddělení nerostu od ložiska do takového stavu, že lze s nerostem samostatně manipulovat bez potřeby zasahovat do celistvosti výhradního ložiska, pak se tento nerost stává majetkem těžební organizace, které zároveň v tu chvíli vzniká povinnost úhrady z vydobytých nerostů za dané množství nyní již odděleného nerostu.
Dále lze dovodit, že ve chvíli oddělení se dané množství nerostu stává movitou věcí, a tím pádem se na ně vztahují i pravidla o převodu vlastnického práva k movitým věcem, a to konkrétně ust. § 1101 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, které stanoví, že vlastnické právo k movité věci se nabývá nejdříve okamžikem, kdy lze věc určit dostatečným odlišením od jiných věcí téhož druhu.
Vzhledem k výše uvedenému je zřejmé, že momentem oddělení nerostu od ložiska se nerost stává majetkem těžební organizace, tj. vzniká i povinnost zaplatit úhradu.
Nová pravidla pro úhrady od roku 2017:
Novela horního zákona zákonem č. 89/2016 Sb., kterým se mění zákon č. 44/1988 Sb., o ochraně a využití nerostného bohatství (horní zákon), ve znění pozdějších předpisů, však zásadně změnila problematiku úhrad.
Úhrady
Problematika úhrad v rámci horního zákona byla zákonem č. 89/2016 Sb., kterým se mění zákon č. 44/1988 Sb., o ochraně a využití nerostného bohatství (horní zákon), ve znění pozdějších předpisů, jednak zpřehledněna a také se stala podrobnější, neboť namísto jednoho velmi dlouhého ustanovení je nyní upravena v rámci 23 ustanovení.
Zároveň došlo k jasnějšímu oddělení úpravy
Úhrada z dobývacího prostoru
Úhrada z dobývacího prostoru je nyní upravena nově vloženými ust. § 33a až 33g zákona č. 44/1988 Sb., o ochraně a využití nerostného bohatství (horní zákon), ve znění pozdějších předpisů.
Poplatník
Platit úhradu musí držitel dobývacího prostoru, kterým je míněna organizace dle ust. § 5a zákona č. 44/1988 Sb., o ochraně a využití nerostného bohatství (horní zákon), ve znění pozdějších předpisů (dále jen "horní zákon"),
(tj. právnická či fyzická osoba, která v rámci podnikatelské činnosti při splnění podmínek stanovených právními předpisy vykonává vyhledávání, průzkum nebo dobývání výhradních ložisek nebo jinou hornickou činnost)
-
které byl stanoven dobývací prostor (§ 24 a násl. horního zákona), nebo
-
na kterou byl dobývací prostor převeden (§ 27 odst. 7 horního zákona).
Sazba a výpočet
Základem pro výpočet výše úhrady je plocha dobývacího prostoru, jež je uváděna v hektarech.
Plochou je míněna plocha, která je vymezena na zemském povrchu, proto není důležité a nepřihlíží se k rozloze či ploše dobývacího prostoru pod zemským povrchem. Úhrada z dobývacího prostoru platí za každý i započatý hektar povrchové plochy dobývacího prostoru, přičemž každý započatý hektar je zaokrouhlen nahoru (tzn. například 5,2 ha je pro výpočet sazby nutno považovat za 6 hektarů).
Následně se plocha dobývacího prostoru, tj. počet hektarů, vynásobí sazbou úhrady, která je stanovena ve výši
Úhrada je placena za období 1 kalendářního roku. Zásadním pro výši úhrady je stav, který byl na začátku daného období, tj. na začátku daného roku (1. leden).
Modelový příklad:
V roce 2017 bude mít organizace stanoven dobývací prostor 5,2 hektaru, ve kterém je povolena hornická činnost pro přípravu, otvírku a dobývání výhradního ložiska.
Organizace tak musí celkově zaplatit 6 ha*1000 Kč, tj. 6000 Kč.
Úhrada z vydobytých nerostů
Úhrada z vydobytých nerostů je nyní upravena nově vloženými ust. § 33h až 33o horního zákona.
Poplatník
Poplatníkem této úhrady jsou tři typy osob, jak vyplývá z ust. § 33h horního zákona.
Prvním je držitel dobývacího prostoru, jímž je míněna organizace dle ust. § 5a horního zákona (tzn. právnická či fyzická osoba, která v rámci podnikatelské činnosti při splnění podmínek stanovených právními předpisy vykonává vyhledávání, průzkum nebo dobývání výhradních ložisek nebo jinou hornickou…