3.3.1.8.2
Novela vyhlášky o podrobnostech nakládání s elektrozařízeními a elektroodpady
Ing. Bohumil Beneš a kolektiv autorů
Vyhláška č. 200/2014 Sb., novela vyhlášky č. 352/2005 Sb.
Vyhláška č. 200/2014 Sb.,
ze dne 19. září 2014,
kterou se mění vyhláška č. 352/2005 Sb., o podrobnostech nakládání s elektrozařízeními a elektroodpady a o bližších podmínkách financování nakládání s nimi (vyhláška o nakládání s elektrozařízeními a elektroodpady), ve znění pozdějších předpisů
Ministerstvo životního prostředí stanoví podle § 37f odst. 6, § 37h odst. 4, § 37i odst. 8, § 37l odst. 7, § 37m odst. 4, § 37n odst. 5, § 37r odst. 7 a § 39 odst. 11 zákona č. 185/2001 Sb., o odpadech a o změně některých dalších zákonů, ve znění zákona č. 188/2004 Sb., zákona č. 7/2005 Sb., zákona č. 34/2008 Sb., zákona č. 165/2012 Sb., zákona č. 169/2013 Sb. a zákona č. 184/2014 Sb.:
Čl. I
Vyhláška č. 352/2005 Sb., o podrobnostech nakládání s elektrozařízeními a elektroodpady a o bližších podmínkách financování nakládání s nimi (vyhláška o nakládání s elektrozařízeními a elektroodpady), ve znění vyhlášky č. 65/2010 Sb., vyhlášky č. 285/2010 Sb., vyhlášky č. 158/2011 Sb., vyhlášky č. 249/2012 Sb. a vyhlášky č. 178/2013 Sb., se mění takto:
1.
V § 1 odst. 1 úvodní části ustanovení se slova "Evropských společenství " nahrazují slovy "Evropské unie1) ".
2.
V § 1 odst. 1 písm. a) se slova "seznam výrobků" nahrazují slovy "podskupiny elektrozařízení".
3.
V § 1 odst. 1 se za písmeno c) vkládá nové písmeno d), které zní:
"d) rozsah a způsob vedení evidence toku zpětně odebraných elektrozařízení a odděleně sebraného elektroodpadu,".
Dosavadní písmena d) až i) se označují jako písmena e) až j).
4.
V § 1 se na konci odstavce 1 tečka nahrazuje čárkou a doplňuje se písmeno k), které zní:
"k) způsob výpočtu úrovně využití elektroodpadu.".
5.
V § 1 se doplňuje odstavec 3, který zní:
"(3) Tato vyhláška dále pro účely přeshraniční přepravy použitých elektrozařízení stanoví
a) způsob ověřování a prokazování funkčnosti použitých elektrozařízení,
b) rozsah dokumentace podle § 37r odst. 4 zákona a seznam dalších dokladů přikládaných k nákladu přepravovaných použitých elektrozařízení, včetně způsobu jejich přiložení,
c) výčet elektrozařízení s obsahem nebezpečných látek, která nesmí být přepravována jako použitá.".
6.
§ 3 včetně nadpisu zní:
"§ 3
Podskupiny elektrozařízení
(1) Podskupiny elektrozařízení, které spadají do jednotlivých skupin stanovených v příloze č. 7 části I zákona, jsou uvedeny v příloze č. 1 části I k této vyhlášce.
(2) Podskupiny elektrozařízení, které spadají do jednotlivých skupin stanovených v příloze č. 7 části II zákona, jsou uvedeny v příloze č. 1 části II k této vyhlášce.
(3) V případě pochybností o zařazení elektrozařízení do skupin je rozhodující, pro jaký účel použití výrobce elektrozařízení určil, nebo pro jaký účel je nebo bylo toto elektrozařízení obvykle určeno, jestliže výrobce elektrozařízení již neexistuje nebo neexistuje průvodní dokumentace, která stanoví účel použití elektrozařízení.".
7.
V § 5 odstavec 1 zní:
"(1) Výrobci elektrozařízení, kteří plní povinnosti v rámci individuálního nebo solidárního systému, podávají návrh na zápis na formuláři, jehož vzor je uveden v příloze č. 2 k této vyhlášce. Výrobci elektrozařízení, kteří plní své povinnosti prostřednictvím provozovatele kolektivního systému, který dosud není zapsán v Seznamu pro danou skupinu elektrozařízení, podávají návrh na zápis spolu s tímto provozovatelem na formuláři, jehož vzor je uveden v příloze č. 3 k této vyhlášce. Výrobcem se pro účely tohoto ustanovení rozumí též pověřený zástupce podle § 37q zákona.".
8.
V § 5 odstavec 7 zní:
"(7) Zápis provozovatele kolektivního systému, který zajišťuje financování nakládání s historickými elektrozařízeními, do Seznamu se provádí stejným způsobem jako zápis provozovatele kolektivního systému, který zajišťuje financování nakládání s elektrozařízeními pocházejícími z domácností, uvedenými na trh po dni 13. srpna 2005.".
9.
V § 5 se odstavce 8 a 9 zrušují.
Dosavadní odstavce 10 a 11 se označují jako odstavce 8 a 9.
10.
Za § 5 se vkládá nový § 5a, který zní:
"§ 5a
(1) Po provedení zápisu do Seznamu obdrží provozovatel kolektivního systému a výrobci, nebo pověření zástupci, kteří plní své povinnosti v rámci individuálního nebo solidárního systému, přihlašovací údaje umožňující dálkový přístup do Seznamu. Přihlašovací údaje nejsou součástí rozhodnutí o zápisu do Seznamu.
(2) V případě, že při provádění změn údajů postupem podle § 37i odst. 5 zákona Ministerstvo životního prostředí (dále jen "ministerstvo") vyzve osobu zapsanou v Seznamu k doložení podkladů prokazujících, že plnění jejích povinností je zajištěno, použije osoba zapsaná v Seznamu pro tento účel formulář, jehož vzor je uveden v příloze č. 2 k této vyhlášce, v němž vyplní pouze ty údaje, které se změnily. Je-li touto osobou provozovatel kolektivního systému, použije formulář, jehož vzor je uveden v příloze č. 3 k této vyhlášce, v němž vyplní pouze ty údaje, které se změnily.".
11.
V § 6 odst. 2 písm. b) se slova "adresu bydliště, místo podnikání nebo sídlo" nahrazují slovy "adresu sídla".
12.
Za § 6 se vkládá nový § 7, který včetně nadpisu zní:
"§ 7
Evidence toku zpětně odebraných elektrozařízení a odděleně sebraného elektroodpadu
(1) Výrobce nebo provozovatel kolektivního systému vede evidenci toku zpětně odebraných elektrozařízení a odděleně sebraného elektroodpadu od místa zpětného odběru nebo místa odděleného sběru až po zpracování, využití nebo odstranění elektroodpadu v tomto rozsahu:
a) datum a číslo zápisu do evidence,
b) jméno a příjmení osoby odpovědné za vedení evidence,
c) skupiny elektrozařízení podle přílohy č. 7 zákona u zpětně odebraných elektrozařízení a odděleně sebraného elektroodpadu,
d) adresa místa zpětného odběru, adresa místa odděleného sběru nebo adresa provozovny posledního prodejce, pokud bylo elektrozařízení zpětně odebráno posledním prodejcem, případně název obce, městského obvodu nebo městské části územně členěného statutárního města, na jejichž území bylo elektrozařízení zpětně odebráno nebo elektroodpad odděleně sebrán, nelze-li uvést adresu některého z uvedených míst,
e) celková hmotnost elektrozařízení, která byla zpětně odebrána v místě nebo na území uvedeném v písmenu d),
f) celková hmotnost elektroodpadu, který byl odděleně sebrán v místě nebo na území uvedeném v písmenu d),
g) celková hmotnost opětovně použitých elektrozařízení,
h) identifikační údaje osoby, které bylo předáno zpětně odebrané elektrozařízení nebo odděleně sebraný elektroodpad, v rozsahu stanoveném v tabulce č. 3 sloupci 7 přílohy č. 4 k této vyhlášce,
i) celková hmotnost zpětně odebraných elektrozařízení, která byla předána osobě uvedené v písmenu h) za účelem jejich zpracování, využití nebo odstranění,
j) celková hmotnost odděleně sebraného elektroodpadu, který byl předán osobě uvedené v písmenu h) za účelem jejich zpracování, využití nebo odstranění, a
k) celková hmotnost elektroodpadů zpracovaných jednotlivými zpracovateli v rozsahu stanoveném v tabulce č. 3 přílohy č. 4 k této vyhlášce.
(2) Evidence podle odstavce 1 se vede při převzetí zpětně odebraného elektrozařízení z místa zpětného odběru nebo od posledního prodejce nebo při převzetí elektroodpadu z místa odděleného sběru nebo od původce a při předání elektrozařízení nebo elektroodpadu osobě oprávněné k jejich zpracování, využití nebo odstranění. Evidence množství elektroodpadů zpracovaných jednotlivými zpracovateli se vede v měsíčních intervalech.".
13.
V § 10 odst. 2 se slovo "odstraní" nahrazuje slovem "vyjmou".
14.
§ 11 včetně nadpisu zní:
"§ 11
Způsob vedení průběžné evidence a způsob ohlašování elektroodpadů
(1) Provozovatelé zařízení ke zpracování, využívání a odstraňování elektroodpadů vedou průběžnou evidenci o elektroodpadech a jiných odpadech a způsobech nakládání s nimi za elektroodpady a jiné odpady vlastní a za elektroodpady a jiné odpady převzaté, a to za každou samostatnou provozovnu a za každý druh elektroodpadu a jiného odpadu zvlášť. Průběžná evidence se vede podle přílohy č. 8 k této vyhlášce a obsahuje:
a) datum a číslo zápisu do evidence a
b) jméno a příjmení osoby odpovědné za vedení evidence.
(2) Průběžná evidence odpadů se vede při každé jednotlivé produkci odpadů. Za jednotlivou produkci se považuje naplnění shromažďovacího nebo sběrového prostředku nebo převzetí odpadu od původce nebo oprávněné osoby nebo předání odpadu jiné oprávněné osobě. V případech, kdy se jedná o nepřetržitý vznik odpadů, a při periodickém svozu komunálního odpadu se vede průběžná evidence v měsíčních intervalech.
(3) Provozovatelé zařízení ke zpracování, využívání a odstraňování elektroodpadů zasílají hlášení o roční produkci a nakládání s vlastními i převzatými elektroodpady za uplynulý rok na formuláři uvedeném v příloze č. 8 k této vyhlášce. Formulář uvedený v příloze č. 8 k této vyhlášce se použije i pro hlášení o roční produkci a nakládání s odpady jinými, než jsou elektroodpady, jejichž ohlašování je povinné podle § 39 odst. 2 zákona.
(4) Ohlašování se provádí zvlášť za každou samostatnou provozovnu a za každý druh odpadu. U zařízení pro mobilní sběr odpadů se hlášení zasílá obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností příslušnému podle sídla provozovatele zařízení nebo provozovny, která jeho provoz zajišťuje.
(5) Provozovatelé zařízení ke sběru elektroodpadů vedou průběžnou evidenci podle odstavce 1 a zasílají hlášení o roční produkci a nakládání s odpady podle odstavce 3 v případě, že zařízení slouží zároveň ke zpracování, využívání nebo odstraňování elektroodpadů.".
15.
Za § 11 se vkládá nový § 11a, který včetně nadpisu zní:
"§ 11a
Způsob výpočtu úrovně využití elektroodpadu
(1) Úroveň využití elektroodpadu pro účely splnění povinnosti stanovené v § 37m odst. 3 zákona se pro každou skupinu elektrozařízení vypočítá jako podíl hmotnosti odpadu, který po řádném selektivním zpracování elektroodpadu v souladu s § 10 odst. 2 vstupuje do zařízení k recyklaci nebo využití, včetně přípravy k opětovnému použití, a celkové hmotnosti zpětně odebraných elektrozařízení a odděleně sebraného elektroodpadu v každé skupině elektrozařízení. Takto vypočítaný podíl se vyjádří v procentech.
(2) Do úrovně využití elektroodpadu podle odstavce 1 se nezapočítávají činnosti předcházející recyklaci nebo využití elektroodpadu, jako například skladování, třídění nebo úprava.".
16.
V § 13 se odstavec 1 zrušuje a zároveň se zrušuje označení odstavce 2.
17.
Za část třetí se vkládá nová část čtvrtá, která včetně nadpisu a poznámek pod čarou č. 17 až 21 zní:
"ČÁST ČTVRTÁ
PŘESHRANIČNÍ PŘEPRAVA POUŽITÝCH ELEKTROZAŘÍZENÍ
§ 14d
Způsob ověřování a prokazování funkčnosti použitých elektrozařízení
(1) Funkčnost použitého elektrozařízení se ověřuje provedením zkoušky funkčnosti. Zkouškou funkčnosti musí být vždy provedeno minimálně ověření funkčnosti hlavních funkcí použitého elektrozařízení.
(2) Zkouška funkčnosti musí být provedena osobou, která je odborně způsobilá a je držitelem příslušného oprávnění a osvědčení podle právních předpisů upravujících státní odborný dozor nad bezpečností práce17) a držitelem živnostenského oprávnění k podnikání v oboru "Montáž, opravy, revize a zkoušky elektrických zařízení", a to v souladu s postupem stanoveným v příloze č. 11 k této vyhlášce, jestliže je použité elektrozařízení přepravováno z České republiky.
§ 14e
Dokumentace a další doklady přikládané k nákladu přepravovaných použitých elektrozařízení
(1) Dokumentaci podle § 37r odst. 4 zákona tvoří protokol o zkoušce funkčnosti provedené v souladu s § 14d a doklad o obsahu nebezpečných látek v přepravovaném elektrozařízení.
(2) V případě, že použité elektrozařízení je přepravováno z jiného státu než z České republiky a zkouška funkčnosti nebyla provedena podle § 14d odst. 2, musí dokumentace obsahovat protokol o zkoušce funkčnosti provedené za srovnatelných podmínek v jiném členském státě Evropské unie nebo v jiném státě tvořícím Evropský hospodářský prostor.
(3) V dokumentaci musí být uvedeny
a) název elektrozařízení a jeho výrobce, pokud je znám,
b) údaj o skupině a podskupině elektrozařízení podle přílohy č. 1 k této vyhlášce,
c) identifikační nebo typové číslo položky, pokud existuje,
d) rok výroby, pokud je znám,
e) jméno, popřípadě jména, a příjmení nebo obchodní firma nebo název osoby odpovědné za provedení zkoušky funkčnosti a adresa sídla této osoby,
f) výsledek zkoušky funkčnosti provedené podle § 14d, její typ a datum jejího provedení a
g) údaje o obsahu nebezpečných látek v elektrozařízení.
(4) V případě, že použité elektrozařízení je dováženo ze státu mimo Evropskou unii nebo Evropský hospodářský prostor, musí být k dokumentaci připojeny doklady prokazující splnění požadavků stanovených nařízením o omezení používání některých nebezpečných látek v elektrických a elektronických zařízeních18).
(5) Ke každé zásilce přepravovaných použitých elektrozařízení, kterou tvoří zejména přepravní kontejner nebo nákladní vozidlo, se dále přiloží
a) příslušný přepravní doklad, například nákladní list podle Úmluvy o přepravní smlouvě v mezinárodní silniční nákladní dopravě (CMR) nebo Úmluvy o mezinárodní železniční přepravě (COTIF)19),
b) seznam přepravovaných elektrozařízení,
c) seznam nebezpečných látek obsažených v přepravovaných elektrozařízeních a
d) prohlášení držitele přepravovaných elektrozařízení o jeho odpovědnosti za splnění povinností podle § 37r zákona.
(6) Je-li použité elektrozařízení přepravováno z České republiky, použijí se pro vypracování dokumentace a dokladů uvedených v odstavci 5 písm. b) až d) formuláře, jejichž vzory jsou uvedeny v příloze č. 12 k této vyhlášce.
(7) Dokumentace musí být bezpečně, nikoli však nastálo, upevněna buď přímo na nebalená elektrozařízení, nebo na jejich obal tak, aby byla čitelná bez nutnosti jejich rozbalení. Doklady uvedenými v odstavci 5 musí být vybaven řidič vozidla, strojvedoucí vlaku, vůdce plavidla nebo velitel letadla po celou dobu přepravy.
§ 14f
Zákaz přeshraniční přepravy použitých elektrozařízení s obsahem některých nebezpečných látek
Jako použitá nesmí být ve smyslu § 37r odst. 1 zákona přepravována elektrozařízení obsahující
a) regulované látky podle zvláštních právních předpisů pro zacházení s látkami, které poškozují ozonovou vrstvu20),
b) PCB21),
c) konstrukční součásti s obsahem azbestu, nebo
d) radioaktivní látky.
Dosavadní části čtvrtá a pátá se označují jako části pátá a šestá.
18.
V § 15 se odstavec 3 zrušuje.
Dosavadní odstavec 4 se označuje jako odstavec 3.
19.
Příloha č. 1 zní:
"Příloha č. 1 k vyhlášce č. 352/2005 Sb.
Podskupiny elektrozařízení spadající do jednotlivých skupin stanovených v příloze č. 7 zákona
I. Podskupiny elektrozařízení, které spadají do skupin elektrozařízení uvedených v příloze č. 7 části I zákona*
1. Velké domácí spotřebiče
1.1 Velká chladicí zařízení
1.2 Chladničky, kombinace chladničky a mrazničky
1.3 Mrazničky
1.4 Ostatní velká zařízení používaná pro chlazení, uchování a skladování potravin
1.5 Pračky
1.6 Sušičky
1.7 Myčky nádobí
1.8 Pečící zařízení
1.9 Elektrické sporáky
1.10 Elektrické plotny
1.11 Mikrovlnné trouby
1.12 Ostatní velká zařízení používaná k vaření a jinému zpracování potravin
1.13 Elektrická topidla
1.14 Elektrické radiátory
1.15 Ostatní velká zařízení pro vytápění místností, lůžek a sedacího nábytku
1.16 Elektrické ventilátory velké
1.17 Klimatizační zařízení
1.18 Ostatní ventilační, odsávací a klimatizační zařízení
1.19 Ostatní velké domácí spotřebiče v jiné podskupině neuvedené
2. Malé domácí spotřebiče
2.1 Vysavače
2.2 Čistící stroje na koberce
2.3 Ostatní zařízení pro čištění
2.4 Zařízení používaná k šití, pletení, tkaní a jinému zpracování textilu
2.5 Žehličky a jiné spotřebiče používané k žehlení, mandlování a další péči o oděvy
2.6 Topinkovače
2.7 Fritovací hrnce
2.8 Mlýnky, kávovary a zařízení pro otevírání nebo uzavírání nádob nebo obalů
2.9 Elektrické nože
2.10 Spotřebiče pro stříhání vlasů, sušení vlasů, čištění zubů, holení, masáže nebo jinou péči o tělo
2.11 Hodiny, budíky a zařízení pro účely měření, indikace nebo registrace času
2.12 Váhy
2.13 Elektrické ventilátory malé
2.14 Ostatní malé domácí spotřebiče v jiné podskupině neuvedené
3. Zařízení informačních technologií a telekomunikační zařízení
3.1 Velké sálové počítače, servery
3.2 Minipočítače
3.3 Tiskové jednotky (samostatné centrální tiskárny)
3.4 Osobní počítače (včetně základní procesorové jednotky, myší, monitorů a klávesnic)
3.5 Laptopy (včetně základní procesorové jednotky, myší, monitorů a klávesnic)
3.6 Notebooky
3.7 Elektronické diáře
3.8 Tiskárny
3.9 Kopírovací zařízení
3.10 Elektrické a elektronické psací stroje
3.11 Kapesní a stolní kalkulačky
3.12 Ostatní výrobky nebo zařízení pro sběr, ukládání, zpracování, prezentaci nebo sdělování informací elektronickým způsobem v jiné podskupině neuvedené
3.13 Uživatelské terminály a systémy
3.14 Dálnopisy
3.15 Faxy
3.16 Telefony
3.17 Telefonní automaty
3.18 Bezdrátové telefony
3.19 Mobilní telefony
3.20 Záznamníky
3.21bOstatní výrobky nebo zařízení pro přenos zvuku, obrazu a jiných informací pomocí telekomunikací v jiné podskupině neuvedené
4. Spotřebitelská zařízení a solární panely
4a Spotřebitelská zařízení
4.1 Rádiové soupravy (radiobudíky, radiomagnetofony)
4.2 Televizory
4.3 Videokamery
4.4 Videorekordéry
4.5 Hi-fi rekordéry
4.6 Audiozesilovače
4.7 Hudební nástroje
4.8 Ostatní výrobky nebo zařízení pro účely záznamu nebo reprodukce zvuku nebo obrazu, včetně signálů nebo technologií pro šíření zvuku nebo obrazu jiných než telekomunikací (spotřebitelská zařízení) v jiné podskupině neuvedené
4b Solární panely
5. Osvětlovací zařízení
5.1 Svítidla pro zářivky s výjimkou svítidel z domácností
5.2 Lineární (trubicové) zářivky
5.3 Kompaktní zářivky
5.4 Vysokotlaké výbojové světelné zdroje, včetně vysokotlakých sodíkových, halogenidových a směsných výbojek
5.5 Nízkotlaké sodíkové výbojky
5.6 Ostatní osvětlovací zařízení nebo zařízení pro šíření nebo řízení osvětlení, s výjimkou přímo žhavených žárovek v jiné podskupině neuvedené
6. Elektrické a elektronické nástroje (s výjimkou velkých stacionárních průmyslových nástrojů)
6.1 Vrtačky
6.2 Pily
6.3 Šicí stroje kromě zařízení používaných v domácnostech spadajících pod skupinu 2
6.4 Zařízení pro soustružení, frézování, broušení, drcení, řezání, sekání, stříhání, vrtání, dělání otvorů, ražení, skládání, ohýbání nebo podobné zpracování dřeva, kovů a dalších materiálů
6.5 Nástroje pro nýtování, přibíjení nebo šroubování nebo pro odstraňování nýtů, hřebíků, šroubů nebo pro podobné účely
6.6 Nástroje pro pájení, svařování nebo podobné použití
6.7 Zařízení pro postřik, šíření, rozptyl nebo zpracování tekutých nebo plynných látek jinými způsoby
6.8 Nástroje pro sečení nebo jiné zahradnické činnosti
6.9 Ostatní elektrické a elektronické nástroje v jiné podskupině neuvedené
7. Hračky, vybavení pro volný čas a sporty
7.1 Elektrické vláčky nebo soupravy závodních autíček
7.2 Ruční ovladače videoher
7.3 Videohry
7.4 Počítače pro cyklistiku, potápění, běh, veslování atd.
7.5 Sportovní vybavení s elektrickými nebo elektronickými součástmi
7.6 Výherní mincovní automaty
7.7 Ostatní hračky, vybavení pro volný čas a sport v jiné podskupině neuvedené
8. Lékařské přístroje** s výjimkou všech implantovaných a infikovaných výrobků používané
8.1 v radioterapii**
8.2 v kardiologii
8.3 v hemodialýze
8.4 v respirační a anesteziologické praxi
8.5 v nukleární medicíně**
8.6 v in-vitro diagnostice
8.7 k analýze fyziologických funkcí
8.8 k mrazení pro účely poskytování zdravotní péče
8.9 k diagnostice ultrazvukem
8.10 v dalších činnostech, jako je zjišťování, prevence, monitorování, ošetření, zmírnění onemocnění, zranění nebo postižení v jiné podskupině neuvedené.
9. Přístroje pro monitorování a kontrolu
9.1 Detektory kouře
9.2 Regulátory topení
9.3 Termostaty
9.4 Přístroje pro měření, vážení nebo seřizování pro domácnosti nebo užívané jako laboratorní zařízení
9.5 Ostatní monitorovací a kontrolní přístroje používané v průmyslových zařízeních (například v kontrolních panelech)
9.6 Ostatní přístroje pro monitorování a kontrolu v jiné podskupině neuvedené
10. Výdejní automaty
10.1 Výdejní automaty na horké nápoje
10.2 Výdejní automaty na horké nebo chlazené lahve nebo konzervy
10.3 Výdejní automaty na tuhé výrobky
10.4 Výdejní automaty na peníze
10.5 Veškerá zařízení, která vydávají automaticky všechny druhy výrobků v jiné podskupině neuvedená
II. Podskupiny elektrozařízení, které spadají do skupin elektrozařízení uvedených v příloze č. 7 části II zákona***
1. Zařízení pro tepelnou výměnu
1.1 Chladničky
1.2 Mrazničky
1.3 Zařízení automaticky poskytující chlazené výrobky
1.4 Klimatizační zařízení
1.5 Odvlhčovací zařízení
1.6 Tepelná čerpadla
1.7 Radiátory obsahující olej a jiná zařízení pro tepelnou výměnu využívající k tepelné výměně jiné kapaliny než vodu
1.8 Ostatní zařízení pro tepelnou výměnu v jiné podskupině neuvedená
2. Obrazovky, monitory a zařízení obsahující obrazovky o ploše větší než 100 cm2
2.1 Obrazovky
2.2 Televize
2.3 LCD fotorámečky
2.4 Monitory
2.5 Laptopy
2.6 Notebooky
2.7 Ostatní zařízení v jiné podskupině neuvedená
3. Světelné zdroje
3.1 Přímé (trubicové) zářivky
3.2 Kompaktní zářivky
3.3 Zářivky
3.4 Vysoce intenzivní výbojky, včetně vysokotlakých sodíkových výbojek a halogenidových výbojek
3.5 Nízkotlaké sodíkové výbojky
3.6 LED lampy a ostatní osvětlovací zařízení se zabudovanými LED diodami
3.7 Ostatní světelné zdroje v jiné podskupině neuvedené
4. Velká zařízení, jejichž kterýkoli vnější rozměr přesahuje 50 cm
4a Velká zařízení kromě solárních panelů
4.1 Pračky
4.2 Sušičky
4.3 Myčky nádobí
4.4 Vařiče a pečící trouby
4.5 Elektrické sporáky
4.6 Elektrické varné desky
4.7 Svítidla
4.8 Zařízení reprodukující zvuk či obraz
4.9 Hudební zařízení (kromě kostelních varhan)
4.10 Zařízení používaná k pletení a tkaní
4.11 Velké sálové počítače
4.12 Velké tiskárny
4.13 Kopírovací zařízení
4.14 Velké výherní mincovní automaty
4.15 Velké zdravotnické prostředky
4.16 Velké přístroje pro monitorování a kontrolu
4.17 Velké výdejní automaty na výrobky a peníze
4.18 Ostatní velká zařízení v jiné podskupině neuvedená
4b Solární panely
5. Malá zařízení, jejichž žádný vnější rozměr nepřesahuje 50 cm
5.1 Vysavače
5.2 Stroje na čištění koberců
5.3 Šicí stroje
5.4 Svítidla
5.5 Mikrovlnné trouby
5.6 Ventilační zařízení
5.7 Žehličky
5.8 Opékače topinek
5.9 Elektrické nože
5.10 Elektrické konvice
5.11 Hodiny a hodinky
5.12 Elektrické holicí strojky
5.13 Váhy
5.14 Přístroje pro péči o vlasy a tělo
5.15 Kalkulačky
5.16 Rozhlasové přijímače
5.17 Videokamery
5.18 Videorekordéry
5.19 Hi-fi zařízení
5.20 Hudební nástroje
5.21 Zařízení reprodukující zvuk či obraz
5.22 Elektrické a elektronické hračky
5.23 Sportovní vybavení
5.24 Počítače pro cyklistiku, potápění, běh, veslování a podobné aktivity
5.25 Detektory kouře
5.26 Regulační ventily topení, termostaty
5.27 Malé elektrické a elektronické nástroje
5.28 Malé zdravotnické prostředky
5.29 Malé nástroje pro monitorování a kontrolu
5.30 Malé výdejní automaty na výrobky
5.31 Malá zařízení s vestavěnými solárními panely
5.32 Ostatní malá zařízení v jiné podskupině neuvedená
6. Malá zařízení informačních technologií a telekomunikační zařízení, jejichž žádný vnější rozměr nepřesahuje 50 cm
6.1 Mobilní telefony
6.2 GPS navigace
6.3 Kapesní kalkulačky
6.4 Routery
6.5 Osobní počítače
6.6 Tiskárny
6.7 Telefony
6.8 Ostatní malá zařízení informačních technologií a telekomunikačních zařízení v jiné podskupině neuvedená
Poznámky:
Členění podle skupin se vztahuje i na elektrozařízení nepocházející z domácností.
* Část I se použije do 14. srpna 2018.
** V zákoně č. 123/2000 Sb., o zdravotnických prostředcích a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, jsou lékařské přístroje uvedeny jako zdravotnické prostředky.
*** Část II se použije od 15. srpna 2018.".
20. Příloha č. 2 zní:
"Příloha č. 2 k vyhlášce č. 352/2005 Sb.
Návrh na zápis výrobců do Seznamu pro individuální a solidární systém
Vysvětlivky
"Zákonem" se rozumí zákon č. 185/2001 Sb., o odpadech a o změně některých dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů.
Přílohu č. 2 použijí výrobci a pověření zástupci, kteří plní své povinnosti podle části čtvrté hlavy II dílu 8 zákona v rámci individuálního nebo solidárního systému, jako formulář pro účely podání návrhu na zápis do Seznamu nebo v případě, že výrobce nebo pověřený zástupce byl vyzván ministerstvem k doložení podkladů prokazujících, že plnění jeho povinností je zajištěno. V takovém případě se na formuláři vyplňují pouze ty údaje, které se změnily. Výrobcem se dále rozumí rovněž pověřený zástupce podle § 37q zákona.
Vysvětlivky k dílu I.
Identifikační údaje
Řádek 1 - vyplňuje se jméno, popřípadě jména, a příjmení (pouze u fyzických osob) nebo obchodní firma výrobce, jak je zapsána v obchodním rejstříku.
Řádek 2 - zaškrtne se právní forma výrobce; není-li uvedena, vyplní se její název v řádku 3.
Řádek 3 - vyplní se jiný název právní formy výrobce, není-li uveden na řádku 2.
Řádek 4 - vyplní se přesná a úplná adresa sídla výrobce - ulice, obec, PSČ.
Řádek 5 - vyplňuje pouze výrobce, který je fyzickou osobou.
Řádek 6 - vyplňuje se identifikační číslo osoby (IČO) a daňové identifikační číslo (DIČ), pokud byla výrobci přidělena. Má-li výrobce IČO méně než osmimístné, doplní se zleva nuly na celkový počet 8 míst.
Identifikační údaje zahraničního výrobce
Vyplňují se pouze v případě, že návrh na zápis podává pověřený zástupce podle § 37q odst. 1 nebo odst. 2 zákona.
V řádcích 7 až 9 se vyplní identifikační údaje vztahující se k zahraničnímu výrobci podle § 37g písm. e) bodu 4 zákona nebo osobě podle § 37q odst. 2 věty první zákona, kteří si v České republice určili pověřeného zástupce.
Řádek 9 - uvede se evidence, do které je zahraniční osoba zapsána, je-li zapsána, a číslo zápisu.
Identifikační a kontaktní údaje statutárního orgánu výrobce
V řádcích 10-13 se vyplňují požadované údaje vztahující se ke statutárnímu orgánu výrobce a podpis statutárního orgánu. Je-li výrobce fyzická osoba, vyplní vlastní údaje a připojí svůj podpis.
Seznam a popis elektrozařízení
Uvádí se údaje o elektrozařízeních, která výrobce uvádí na trh v České republice.
V řádcích 14 až 23 se vyplňují údaje pro jednotlivé skupiny elektrozařízení podle přílohy č. 7 zákona. V řádku 17 se vyplňují údaje pro solární panely samostatně pod označením skupiny 4b. Do 14. srpna 2018 se použijí skupiny elektrozařízení uvedené v části I přílohy č. 7 zákona. Od 15. srpna 2018 se použijí skupiny elektrozařízení uvedené v části II přílohy č. 7 zákona (řádky 20 až 23 se nepoužijí).
Podskupina - v dané skupině se uvedou čísla podskupin podle přílohy č. 1. Do 14. srpna 2018 se použijí podskupiny uvedené v části I přílohy č. 1 a od 15. srpna 2018 se použijí podskupiny uvedené v části II přílohy č. 1.
Množství uvedené na trh v předcházejícím roce a v roce podání návrhu - do sloupců se uvede množství elektrozařízení, které výrobce uvedl na trh v České republice v předcházejícím kalendářním roce, a dále množství elektrozařízení, které výrobce uvedl na trh v České republice v roce podání návrhu na zápis do Seznamu. Údaje se uvedou v tunách na tři desetinná místa a současně se uvede množství v kusech.
Řádek 24 - v příloze se pro jednotlivé výrobky (jsou-li značeny rozdílně) uvede, jakým způsobem budou výrobky značeny podle data výroby, značka pro identifikaci výrobce, značení pro účely zpětného odběru, např. přiložená kopie použitého symbolu, značky.
Vysvětlivky k dílu II.
Forma finanční záruky podle § 37n odst. 2 zákona - přílohy návrhu na zápis
Řádek 25 - uvede se číslo účelově vázaného bankovního účtu a plán zajištění, který musí obsahovat:
- výpočet minimální výše peněžních prostředků ukládaných na účet,
- výši měsíčních vkladů na účet, tj. plán zajištění vkladů peněžních prostředků na účelově vázaný bankovní účet.
Údaj o přiložení kopie smlouvy o zřízení účelově vázaného bankovního účtu se uvádí v dílu III.,'řádek 46.
Řádek 26 - uvede se číslo uzavřené pojistné smlouvy a způsob výpočtu pro sjednanou výši pojistného plnění; údaj o přiložení kopie pojistné smlouvy se uvádí v dílu III., řádek 47.
Řádek 27 až 36 - vyplňují se názvy příloh vždy do řádku k předepsanému požadovanému údaji. Vyplňovaný název přílohy může být např. Příloha s číslem příslušného řádku, ke kterému je vyplňována.
Způsob financování zpětného odběru, zpracování, využití a odstranění elektrozařízení pocházejících z domácností podle § 37n zákona
Způsob financování zpětného odběru, odděleného sběru, zpracování, využití a odstranění elektroodpadů ze solárních panelů podle § 37p odst. 1 zákona - přílohy návrhu na zápis
Řádek 27 - popis způsobu, jakým bude postupováno při stanovování příspěvku na elektrozařízení uvedená na trh po dni 13. srpna 2005. Jde o obdobu příspěvku, který bude vybírán na historický elektroodpad kolektivním systémem.
Řádek 28 - výpočet výše peněžních prostředků ukládaných na účelově vázaný bankovní účet, včetně podrobných podkladů, ze kterých výrobce při kalkulaci vycházel.
Řádek 29 - detailní popis způsobu hospodaření s příspěvkem na elektrozařízení uvedená na trh po dni 13. srpna 2005 - např. účtování provozovatelům sběrných míst, svozovým společnostem, zpracovatelům, obecná informovanost.
Řádek 30 - pro solární panely uvedené na trh po dni 1. ledna 2013 se vyplňuje obdobně jako v řádku 29.
Řádek 31 - popis způsobu kontroly hospodaření s příspěvkem na elektrozařízení uvedená na trh po dni 13. srpna 2005 tak, aby bylo zabráněno využívání příspěvku na jiné účely, než na jaký je určen.
Řádek 32 - pro solární panely uvedené na trh po dni 1. ledna 2013 se vyplňuje obdobně jako v řádku 31.
Řádek 33 - finanční zajištění nakládání s historickými elektrozařízeními - zapojení do kolektivního systému, včetně způsobu uvádění příspěvku na historická elektrozařízení při prodeji elektrozařízení. Tento řádek se nevztahuje na solární panely.
Způsob financování odděleného sběru, zpracování, využití a odstranění elektroodpadů podle § 37o zákona - přílohy návrhu na zápis
Řádek 34 - metodika financování elektroodpadů podle § 37o zákona - rozlišení zařízení uvedených na trh po dni 13. srpna 2005 a před dnem 13. srpna 2005, nahrazování novými výrobky kus za kus.
Řádek 35 - způsob vedení účetnictví pro elektroodpad podle § 37o zákona.
Řádek 36 - popis kontroly hospodaření s finančními prostředky pro elektroodpad podle § 37o zákona tak, aby bylo zabráněno využívání příspěvku na jiné účely, než na jaký je určen.
Vysvětlivky k dílu III.
Způsob plnění povinností podle § 5 vyhlášky- přílohy návrhu
Řádky 37 až 43 - vyplňují se názvy příloh vždy do řádku k předepsanému požadovanému údaji. Vyplňovaný název přílohy může být např. Příloha s číslem příslušného řádku, ke kterému je vyplňována.
Řádky 41 a 42 - výrobce předkládá seznam smluvně zajištěných míst zpětného odběru nebo odděleného sběru, typovou smlouvu s příslušnými subjekty, plán rozvoje sběrné sítě a zajištění odpovídajících sběrných nádob vztažených k danému druhu elektroodpadů.
Řádek 43 - výrobce předkládá smlouvy se zpracovatelskými zařízeními, popis zpracování elektroodpadů v zařízeních a doložení výstupů zařízení tak, aby bylo dosaženo požadované úrovně materiálového využití a opětovného použití. Zařízení musí být schopné zpracovávat typ elektroodpadu vázaný k dané skupině a typu elektrozařízení (nutno samostatně popsat zejména pro specifické toky odpadu, jako jsou monitory, zářivky a výbojky, solární panely nebo chladící zařízení).
Další předané přílohy
Řádek 44 až 49 -je-li požadovaná příloha (specifikované v jednotlivých řádcích) součástí návrhu, označí se v řádku křížkem buňka ve sloupci ANO. Není-li příloha součástí návrhu, označí se v řádku křížkem buňka ve sloupci NE.
Řádek 44 - smlouva o solidárním plnění musí obsahovat:
- předmět smlouvy
a. přistoupení k závazku druhého,
b. povinnost uhradit náklady spojené s financováním se zpětným odběrem a nakládáním s elektrozařízeními pocházejícími z domácností a s odděleným sběrem a nakládáním s elektroodpady.
- způsob záruky, vystoupí-li ze smluvního závazku jeden výrobce nebo zanikne-li jeden výrobce.
Zůstane-li jen jeden výrobce, poskytne záruku v rámci individuálního plnění, nebo uzavře smlouvu o solidárním plnění s jiným výrobcem, nebo se přihlásí do kolektivního systému, a to vše včetně převzetí všech závazků za dříve nabyté povinnosti z původního solidárního systému.
Řádek 46 - smlouva o zřízení účelově vázaného bankovního účtu musí obsahovat ustanovení, že banka umožní čerpání z takto zřízeného účtu pouze na základě písemného rozhodnutí o souhlasu ministerstva. Předložená kopie výpisu z účtu je potvrzením o uložených peněžních prostředcích dle plánu zajištění (viz vysvětlivky k řádku 25).
Řádek 47 - smlouva o uzavření pojištění musí obsahovat ustanovení o převedení peněžních prostředků z pojištění v případě, že výrobce změní způsob plnění svých povinností podle části čtvrté hlavy II dílu 8 zákona. Předložení kopie platby pojistného.
Řádek 48 - v případě, že se do Seznamu zapisuje pověřený zástupce, doloží písemné pověření výrobce, který si ho za účelem plnění svých povinností určil.
Řádek 49 - v prázdné buňce na řádku 49 se uvede počet příloh k návrhu, které nejsou jinde v příloze uvedeny, např. Komentář k financování historického odpadu.
Rozhodnutí
Řádky 50 až 52 se nevyplňují, slouží pro záznamy ministerstva.
Řádek 52 - evidenční číslo výrobce elektrozařízení (max. 12 znaků) bude přidělováno ve tvaru: pořadové číslo zápisu v daném kalendářním roce (5 míst) / poslední dvojčíslí kalendářního roku - ECZ, kde E značí Elektrozařízení (např. 00001/05-ECZ).".
21. Příloha č. 3 zní:
"Příloha č. 3 k vyhlášce č. 352/2005 Sb.
Návrh na zápis výrobců do Seznamu pro kolektivní systém
Vysvětlivky
"Zákonem" se rozumí zákon č. 185/2001 Sb., o odpadech a o změně některých dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů.
Přílohu č. 3 použijí výrobci a pověření zástupci, kteří své povinnosti podle části čtvrté hlavy II dílu 8 zákona plní v rámci kolektivního systému, dosud nezapsaného do Seznamu pro danou skupinu elektrozařízení, spolu s provozovatelem kolektivního systému jako formulář pro účely podání návrhu na zápis do Seznamu. Přílohu č. 3 dále použije provozovatel kolektivního systému, litery byl vyzván ministerstvem k doložení podkladů prokazujících, že plnění povinností výrobců zapojených do kolektivního systému je zajištěno. V takovém případě se na formuláři vyplňují pouze ty údaje, které se změnily. Výrobcem se dále rozumí rovněž pověřený zástupce podle § 37q zákona.
Vysvětlivky k dílu I.
Díl I. se vyplňuje samostatně za každého výrobce v rámci kolektivního systému. Počet vyplněných dílů 1. musí odpovídat počtu výrobců zapojených do kolektivního systému a uvedených v seznamu výrobců tohoto kolektivního systému.
Identifikační údaje
Řádek 1 - vyplňuje se jméno, popřípadě jména, a příjmení (pouze u fyzických osob) nebo obchodní firma výrobce, jak je zapsána v obchodním rejstříku.
Řádek 2 - zaškrtne se právní forma výrobce; není-li uvedena, vyplní se její název v řádku 3.
Řádek 3 - vyplní se jiný název právní formy výrobce, není-li uveden na řádku 2.
Řádek 4 - vyplní se přesná a úplná adresa sídla výrobce - ulice, obec, PSČ.
Řádek 5 - vyplňuje pouze výrobce, který je fyzickou osobou.
Řádek 6 - vyplňuje se identifikační číslo osoby (IČO) a daňové identifikační číslo (DIČ), pokud byla výrobci přidělena. Má-li výrobce IČO méně než osmimístné, doplní se zleva nuly na celkový počet 8 míst.
Identifikační údaje zahraničního výrobce
Vyplňují se pouze v případě, že návrh na zápis podává pověřený zástupce podle § 37q odst. 1 nebo odst. 2 zákona.
V řádcích 7 až 9 se vyplní identifikační údaje vztahující se k zahraničnímu výrobci podle § 37g písm. e) bodu 4 zákona nebo osobě podle § 37q odst. 2 věty první zákona, kteří si v České republice určili pověřeného zástupce.
Řádek 9 - uvede se evidence, do které je zahraniční osoba zapsána, je-li zapsána, a číslo zápisu.
Identifikační a kontaktní údaje statutárního orgánu výrobce
V řádcích 10-13 se vyplňují požadované údaje vztahující se ke statutárnímu orgánu výrobce a podpis statutárního orgánu. Je-li výrobce fyzická osoba, vyplní vlastní údaje a připojí svůj podpis. Podpis může být nahrazen plnou mocí danou výrobcem provozovateli kolektivního systému. Kopie plných mocí jsou přílohou návrhu (řádek 63).
Seznam a popis elektrozařízení
Uvádí se údaje o elektrozařízeních, která výrobce uvádí na trh v České republice.
V řádcích 14 až 23 se vyplňují údaje pro jednotlivé skupiny elektrozařízení podle přílohy č. 7 zákona. V řádku 17 se vyplňují údaje pro solární panely samostatně pod označením skupiny 4b. Do 14. srpna 2018 se použijí skupiny elektrozařízení uvedené v části I přílohy č. 7 zákona. Od 15. srpna 2018 se použijí skupiny elektrozařízení uvedené v části II přílohy č. 7 zákona (řádky 20 až 23 se nepoužijí).
Podskupina - v dané skupině se uvedou čísla podskupin podle přílohy č. 1. Do 14. srpna 2018 se použijí podskupiny uvedené v části I přílohy č. 1 a od 15. srpna 2018 se použijí podskupiny uvedené v části II přílohy č. 1.
Množství uvedené na trh v předcházejícím roce a v roce podání návrhu - do sloupců se uvede množství elektrozařízení, které výrobce uvedl na trh v České republice v předcházejícím kalendářním roce, a dále množství elektrozařízení, které výrobce uvedl na trh v České republice v roce podání návrhu na zápis do Seznamu. Údaje se uvedou v tunách na tři desetinná místa a současně se uvede množství v kusech.
Řádek 24 - v příloze se pro jednotlivé výrobky (jsou-li značeny rozdílně) uvede, jakým způsobem budou výrobky značeny podle data výroby, značka pro identifikaci výrobce, značení pro účely zpětného odběru, např. přiložená kopie použitého symbolu, značky.
Vysvětlivky k dílu II.
Díl II. se vyplňuje jednou, společně pro všechny výrobce v rámci kolektivního systému.
Identifikační údaje provozovatele kolektivního systému
V dílu II. se vyplňují údaje o provozovateli kolektivního systému zajišťujícím plnění povinností výrobců v rámci kolektivního systému.
Řádek 25 - vyplňuje se obchodní firma provozovatele kolektivního systému, jak je zapsána v obchodním rejstříku, popřípadě jeho název.
Řádek 26 - vyplní se právní forma provozovatele kolektivního systému.
Řádek 27 - vyplní se přesná a úplná adresa sídla provozovatele kolektivního systému - ulice, obec, PSČ.
Řádek 28 - vyplňuje se identifikační číslo osoby (IČO) daňové identifikační číslo (DIČ), pokud byla provozovateli kolektivního systému přidělena. Má-li provozovatel kolektivního systému IČO méně než osmimístné, doplní se zleva nuly na celkový počet 8 míst.
Řádek 29 - vyplní se požadované kontaktní údaje vztahující se k provozovateli kolektivního systému.
Identifikační a kontaktní údaje statutárního orgánu provozovatele kolektivního systému
V řádcích 30 až 34 se vyplní požadované údaje vztahující se ke statutárnímu orgánu provozovatele kolektivního systému a podpis statutárního orgánu.
Řádek 35 až 50 - vyplňují se názvy příloh vždy do řádku k předepsanému požadovanému údaji. Vyplňovaný název přílohy může být např. Příloha s číslem příslušného řádku, ke kterému je vyplňována. Popis k řádkům 35 až 50 může být vyplněn do společné přílohy s členěním dle požadavků uvedených na jednotlivých řádcích.
Způsob financování zpětného odběru, zpracování, využití a odstranění elektrozařízení uvedených na trh po dni 13. srpna 2005 podle § 37n odst. 1 zákona
Způsob financování zpětného odběru, odděleného sběru, zpracování, využití a odstranění elektroodpadu ze solárních panelů podle § 37p odst. 1 zákona - přílohy návrhu na zápis
Řádek 35 - popis způsobu, jakým bude postupováno při nakládání s elektrozařízením uvedeným na trh po dni 13. srpna 2005, včetně potvrzení závazku na určité období (např. 1 rok) k financování např. formou:
a. příspěvku na jeden odebraný a identifikovaný kus (výrobek) od jednotlivého výrobce. Jde o obdobu příspěvku na historické elektrozařízení a bude stanovován pro výrobce, kteří se rozhodnou řešit i elektroodpady z těchto zařízení kolektivním systémem. Vyplňuje se v případě, že kolektivní systém plánuje tuto službu výrobcům také zajišťovat, a
b. závazku provozovatele kolektivního systému (např. veřejný příslib) odebrat elektrozařízení a elektroodpady od všech výrobců, kteří se zaváží v daném období plnit své povinnosti prostřednictvím tohoto systému.
Řádek 36 - v případě solárních panelů uvedených na trh po 1. lednu 2013 stanovení výše příspěvku na jeden kilogram solárního panelu na zajištění financování nakládání s elektroodpadem z tohoto panelu po ukončení jeho životnosti, včetně podrobných podkladů, ze kterých provozovatel kolektivního systému při kalkulaci vycházel.
Řádek 37 - popis způsobu hospodaření s příspěvkem na elektrozařízení uvedená na trh po dni 13. srpna 2005 - např. účtování provozovatelům sběrných míst, svozovým firmám, zpracovatelům.
Řádek 38 - pro solární panely uvedené na trh po dni 1. ledna 2013 se vyplňuje obdobně jako v řádku 37.
Řádek 39 - nástroje provádění kontroly hospodaření s peněžními prostředky získanými z příspěvků na nakládání s elektrozařízeními uvedenými na trh po dni 13. srpna 2005 tak, aby se zabránilo využívání těchto peněžních prostředků na jiné účely, než na jaký jsou určeny.
Předkládání plánu odběru odpadu a financování jeho recyklace na určité období (1, 3 nebo 5 let). Vyplňuje se v případě, že kolektivní systém plánuje tuto službu výrobcům zajišťovat, viz řádek 35.
Řádek 40 - pro solární panely uvedené na trh po dni 1. ledna 2013 se vyplňuje obdobně jako v řádku 39, přičemž plán odběru odpovídá životnosti solárních panelů.
Finanční zajištění nakládání s historickými elektrozařízeními (podle § 37n odst. 3 zákona)
Finanční zajištění nakládání s elektroodpadem ze solárních panelů uvedených na trh do dne 1. ledna 2013 (podle § 37p odst. 2 zákona) - přílohy návrhu na zápis
Řádek 41 - popis stanovení příspěvku na historická elektrozařízení (uvedená na trh do dne 13. srpna 2005) podle skupin a výrobků ve skupinách, které kolektivní systém hodlá zajišťovat, včetně uvedení výše příspěvků pro jednotlivé podskupiny.
Řádek 42 - stanovení výše příspěvku na jeden kilogram solárního panelu na zajištění financování nakládání s elektroodpadem z tohoto panelu po ukončení jeho životnosti, včetně podrobných podkladů, ze kterých provozovatel kolektivního systému při kalkulaci vycházel.
Číslo účtu zřízeného u banky se sídlem v České republice nebo v pobočce zahraniční banky v České republice pro účely uložení peněžních prostředků získaných z příspěvků na zajištění financování nakládání s elektroodpadem ze solárních panelů uvedených na trh do dne 1. ledna 2013.
Řádek 43 - popis způsobu, jakým bude kolektivní systém hospodařit s peněžními prostředky získanými z příspěvků na historická elektrozařízení - např. účtování provozovatelům sběrných míst, svozovým firmám, zpracovatelům, obecná informovanost.
Řádek 44 - pro solární panely uvedené na trh do dne 1. ledna 2013 se vyplňuje obdobně jako v řádku 43.
Řádek 45 - popis způsobu kontroly hospodaření s peněžními prostředky získanými z příspěvků na historická elektrozařízení, který provozovatel kolektivního systému nastaví tak, aby se zabránilo využívání těchto peněžních prostředků na jiné účely, než na jaký jsou určeny. Rozsah kontroly ze strany výrobců zapojených do kolektivního systému.
Řádek 46 - pro solární panely uvedené na trh do dne 1. ledna 2013 se vyplňuje obdobně jako v řádku 45.
Řádek 47 - popis způsobu, jakým kolektivní systém splní za výrobce povinnost zajistit financování nakládání s historickými elektrozařízeními. Tato část se nevztahuje na solární panely.
Způsob financování odděleného sběru, zpracování, využití a odstranění elektroodpadů podle § 37o zákona - přílohy návrhu na zápis
Řádek 48 - popis způsobu (metodika) financování elektroodpadů podle § 37o zákona -rozlišení elektrozařízení uvedených na trh po dni 13. srpna 2005 a před dnem 13. srpna 2005, nahrazování novými výrobky, které provozovatel kolektivního systému sjedná s výrobci.
Řádek 49 - způsob, jakým bude kolektivní systém hospodařit s peněžními prostředky získanými z příspěvků na zajištění nakládání s elektroodpadem podle § 37o zákona.
Řádek 50 - popis kontroly hospodaření kolektivního systému s finančními prostředky pro zajištění nakládání s elektroodpadem podle § 37o zákona tak, aby se zabránilo využívání těchto prostředků na jiné účely, než na jaký jsou určeny.
Pokud kolektivní systém zajišťuje financování podle § 37n a § 37o zákona pro všechna elektrozařízení v rámci dané skupiny elektrozařízení podle přílohy č. 7 zákona, bez ohledu na to, zda pocházejí z domácností či nikoli a bez ohledu na datum, kdy bylo elektrozařízení uvedeno na trh, doloží přílohy dle řádků 41 až 47. V řádcích 35 až 40 a 48 až 50 se vyplňují k předepsanému požadovanému údaji odkazy na řádky 41 až 47.
Na řádku 41 bude uvedena výše celkového příspěvku, kterou budou výrobci hradit kolektivnímu systému.
Vysvětlivky k dílu III.
Díl III. se vyplňuje jednou, společně pro všechny výrobce v rámci kolektivního systému.
Způsob plnění povinností- přílohy návrhu na zápis
Řádky 51 až 60 - vyplňují se názvy příloh vždy do řádku k předepsanému požadovanému údaji. Vyplňovaný název přílohy může být např. Příloha s číslem příslušného řádku, ke kterému je vyplňována.
Řádek 53 - přílohou je písemné pověření, na jehož základě byl určen pověřený zástupce.
Řádek 54 - provozovatel kolektivního systému uvede seznam skupin a podskupin elektrozařízení, pro které bude zajišťovat plnění povinností výrobců.
Řádky 58 a 59 - provozovatel kolektivního systému předkládá seznam smluvně zajištěných míst zpětného odběru nebo odděleného sběru, typovou…