Ochrana zvláště chráněných rostlin1) se podle § 49 odst. 2 zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, nevztahuje na rostliny, pokud rostou přirozeně uvnitř jiných kultur a jsou-li ničeny,
poškozovány nebo rušeny v přirozeném vývoji v souvislosti s běžným obhospodařováním těchto kultur, pokud jsou pěstovány v kulturách získaných povoleným způsobem, nebo pokud pocházejí z dovozu a nejsou předmětem ochrany podle mezinárodních úmluv.
S takovými zvláště chráněnými rostlinami lze jakkoliv (bez povolení) nakládat, tj. i je prodávat, pokud je dostatečně prokázán jejich původ (tj. jejich držitel má k dispozici alespoň kupní doklad, z něhož je patrný předmět a doba koupě).
Pěstováním v kulturách se rozumí úmyslné vysazení rostlin, jejich cílené pěstovaní člověkem pro užitek nebo okrasu a neponechaní samovolnému vývoji bez zásahů nebo vlivů člověka.
Blíže k tomuto pojmu viz výklad výkladové komise ministra životního prostředí:
http://www.mzp.cz/osv/edice.nsf/DBF597997C97C6B2C1256FC800395C51/$file/04.html
Vysévat či vysazovat uměle vypěstované zvláště chráněné rostliny mimo kultury a zastavěná území obcí lze pouze se souhlasem orgánu ochrany přírody. Orgán ochrany přírody souhlas udělí v případě, že nehrozí riziko zhoršení…