4.8.7
Postup při klasifikaci směsí – obecné doporučení
Ing. Hana Krejsová
Klasifikace směsí má podle nařízení (ES) CLP několik postupných kroků:
1. Zjištění všech dostupných informací – nutno posoudit jaké informace máme skutečně k dispozici.
2. Informace prozkoumejte a prověřte – jsou opravdu relevantní a spolehlivé?
3. Vyhodnoťte informace s ohledem na klasifikační kritéria – postupně každou nebezpečnost.
4. Rozhodněte o klasifikaci a označení.
5. Závěrečnou klasifikaci časem přezkoumejte – mohou se objevovat nové relevantní informace.
1. Zjištění všech dostupných informací
Informace o samotné směsi (např. fyzikálně chemické vlastnosti, bod varu a bod vzplanutí celé směsi, byla směs jako celek testována?)
Informace o jednotlivých složkách – některé druhy nebezpečnosti vychází vždy z klasifikace jednotlivých složek (Karcinogenita, mutagenita, reprodukční toxicita - CMR vlastnosti, senzibilizace)
Je nutné si o nebezpečnosti látek, které jsou ve směsi obsaženy udělat jasný obrázek.
Vašim PRIMÁRNÍM zdrojem by měli být VAŠI dodavatelé.
Pozor!
Mám právo převzít informace svého dodavatele a současně povinnost, aby to co jde dále na trh (jsem dodavatel) bylo správně oklasifikované, zabalené, označené a bylo vybaveno správným bezpečnostním listem.
Co zahrnout do dostupných relevantních informací:
-
informace, které o směsi a jejích složkách, máte ve vaší firmě,
-
aktualizovaný bezpečnostní list, který vám o směsi nebo o složkách (látky/dílčí směsi) poskytne dodavatel,
-
klasifikace podle právních předpisů týkající se přepravy (ADR), kterou uvádí váš dodavatel, může se hodit při klasifikaci fyzikálně chemických vlastností,
-
klasifikaci látek (složek) harmonizovanou na úrovni EU (příloha VI, tabulka 3.1 v nařízení (ES) CLP, nebo seznam klasifikací a označení na stránkách ECHA – zde naleznete také správný, ZÁVAZNÝ český název složky. Tato klasifikace je právně závazná, ale nemusí být kompletní, složka může mít i další nebezpečné vlastnosti.
-
klasifikace látek, jak ji uvádějí výrobci a dovozci ve svých oznámeních o klasifikaci a označení ( http://echa.europa.eu/information-on-chemicals/cl-inventory-database ) je spíše informativní zdroj.
-
klasifikace látek, jak ji uvádějí výrobci a dovozci v registrační dokumentaci na stránkách ECHA:
- - http://echa.europa.eu/web/guest/information-on-chemicals/registered-substances
- -
může být užitečným zdrojem specifických limitů registrantů potřebných pro hodnocení směsí),
-
další informace o látce ve veřejně přístupných zdrojích ECHA na úvodní stránce: http://echa.europa.eu , pole Hledání chemických látek.
Poznámka!
Ve všech uvedených odkazech lze látku vyhledávat podle názvu, čísla CAS nebo Einecs, musí být zaškrtnuto přijetí právního upozornění.
-
další prameny – veřejně přístupné databáze a zdroje – uvedené v kapitole 10 Úvodních pokynů k nařízení CLP (Dostupné v českém jazyce na stránkách ECHA – Pokyny),
-
nové vědecké informace, které jsou k dispozici, mohou to být i stanoviska výborů ECHA uvedená na jejich stránkách.
Co je nutné k posouzení, zda směs může představovat nebezpečí?
Mezi základní informace, které si musíte pro každou látku (složku) ve směsi opatřit patří:
-
identifikace látky (správný chemický název, zejména u harmonizovaných látek, viz výše),
-
koncentrace látky ve směsi (v případě rozmezí koncentrace VŽDY použít vyšší hodnotou),
-
klasifikace látky (složky), případně informace o specifických limitech a multiplikačních faktorech,
-
údaje o případných nečistotách v látce, někdy mohou ovlivnit její klasifikaci, i u nečistot je třeba zjistit jejich identifikaci, klasifikaci a koncentraci.
Pokud je některá složka směsi sama směsí, je třeba získat informace o látkách, které ji tvoří a rovněž o jejich koncentracích, klasifikaci a příslušných specifických koncentračních limitech nebo multiplikačních faktorech.
PŘEPOČÍTAT SMĚS VE SMĚSI - to znamená, že pro celkovou směs bereme do výpočtu koncentrace jednotlivých složek "směsi ve směsi" přepočítané na jejich celkový obsah v nové směsi. Důležité zejména u parfémů a hodnocení jejich alergenních složek a složek nebezpečných pro vodní prostředí.
Co jsou koncentrační limity a multiplikační faktor?
Koncentrační limit je nejnižší koncentrace jednotlivé látky, která vede ke klasifikaci směsi nebo je to součet koncentrací příslušných látek, pokud je účinek více látek dohromady aditivní.
Koncentrační limity mohou být obecné pro danou třídu nebezpečnosti – GCL - (uvedeny v nařízení (ES) CLP nebo v materiálu klasifikační tabulky v příručce) nebo mohou být specifické pro určitou látku – SCL – (uvedeny v harmonizované klasifikaci v nařízení (ES) CLP nebo je stanoví registrant).
V případě třídy nebezpečnosti "Nebezpečný pro vodní prostředí" se místo specifických koncentračních limitů používá koncepce multiplikačních faktorů. Multiplikační faktory jsou stanoveny proto, aby se látkám klasifikovaným jako nebezpečné pro vodní prostředí kategorie "Aquatic acute 1" a "Aquatic Chronic 1" dostalo při klasifikování směsí větší váhy. Používají se k odvození klasifikace směsi, v níž je látka obsažena.
2. Informace prozkoumejte a prověřte
Obeznamte se s dostupnými informacemi!
Potom, co jste shromáždili. Základní a specifické informace o koncentracích a nebezpečnosti složek směsi musíte posoudit, nakolik jsou informace pro klasifikaci podle nařízení (ES) CLP významné, spolehlivé a dostačující.
-
Prověřte, zda máte informace o směsi samotné nebo jen o jednotlivých složkách. Pamatujte, že ke klasifikaci fyzikální nebezpečnosti směsi jsou obvykle zapotřebí přímo údaje ze zkoušek směsi.
-
Jsou všechny údaje v souhlasu nebo jsou některé ve zjevném rozporu? Například máte bezpečnostní listy od různých dodavatelů, kde se významně liší klasifikace složek nebo si data odporují. Máte směs klasifikovanou jako extrémně hořlavou, ale bod vzplanutí směsi tomu neodpovídá? V takových případech je třeba dodavatele kontaktovat a pokusit se rozpory vyjasnit. (CLP klade důraz na obousměrnou komunikaci v dodavatelském řetězci.) Pokud se to nepodaří postupujte podle svých znalostí a uvážení a použijte další dostupné informace k látkám.
-
Přezkoumejte, zda klasifikace látek uvedená v BL od vašeho dodavatele odpovídá tomu, co je v seznamu harmonizovaných klasifikací. V případě jakýchkoliv pochybností se opět pokuste s dodavatelem domluvit, mějte na paměti, že harmonizovanou klasifikaci (až na přesně stanovené výjimky a postup u akutní toxicity) nelze nepoužít.
Co znamená, že informace je významná, spolehlivá a postačující
Aby bylo možné klasifikaci vaší směsi správně stanovit, informace, z nichž při svém rozhodování vycházíte, musí být vysoké kvality.
Pro výsledek klasifikačního procesu je důležitá spolehlivost použitých informací. Informace, které vědecky spolehlivé nejsou, například protože byla studie provedena nesprávně nebo byl použit nevhodný model, mohou vést k chybné klasifikaci. Pro účely klasifikace je třeba používat spolehlivé informace. Pokud vycházíte z tohoto typu údajů (studie, články apod.) je účelné zhodnotit jejich spolehlivost ještě předtím, než posoudíte jejich významnost a vhodnost.
Některé posouzení může být nad vaše síly (např. posouzení CMR vlastností, nebo obecně výsledků testů) je nutné zvážit posouzení odborníkem.
3. Vyhodnoťte informace s ohledem na klasifikační kritéria
Vyhodnocení…