dnes je 22.11.2024

Input:

Povinnosti následného uživatele

30.1.2012, , Zdroj: Verlag Dashöfer

6.4
Povinnosti následného uživatele

MUDr. Marie Adámková, CSc. a kolektiv autorů

Tato prvá část článku o povinnostech následného uživatele zahrnuje hlavně povinnosti týkající se poskytování bezpečnostního listu a hodnocení rizika následným uživatelem.

Kdo je následný uživatel?

Podle nařízení č. 1907/2006, REACH, stejně jako podle nařízení č. 1272/2008 CLP je následný uživatel definován jako fyzická nebo právnická osoba usazená ve Společenství, jiná než výrobce nebo dovozce, která používá látku samotnou nebo obsaženou ve směsi při své průmyslové nebo profesionální činnosti. Následným uživatelem není distributor ani spotřebitel.

Za následného uživatele se považuje rovněž zpětný dovozce osvobozený od povinnosti registrace.

Kdo je následným uživatelem:

  1. Výrobce směsí (přípravků) – míchá látky bez chemické reakce, neboli bez vzniku nové chemické látky (výrobce čisticích prostředků, barev apod.). Účastník dodavatelského řetězce – dodavatel.

  2. Konečný uživatel v průmyslové sféře (podnikatelská činnost) – používá látky nebo směsi pro nějaký účel, nikoli pro výrobu jiné látky. Například čištění povrchů před nátěrem, vytírání forem před odléváním apod.

  3. Výrobce předmětů – konečný uživatel v průmyslové sféře, který začleňuje látku nebo směs do svého výrobku – předmětu, látky nebo směsi se tak stávají součástí předmětu (lakovaná ocel) nebo obsahem předmětu (barva v náplni do tiskárny).

  4. Právnická osoba (dále jen osoba) používající látku nebo směs při své profesionální činnosti (malíři, truhláři, poskytovatelé úklidových služeb apod.). Právnická osoba, která provádí "přebalování“, tj. z většího obalu plní do menších obalů, které dále označí a uvádí na trh.

  5. Dovozce ze třetích zemí dovážející přes výhradního zástupce (výhradní zástupce látku zaregistroval, dováží-li osoba přes zástupce, nemá povinnost registrovat a je následným uživatelem). Účastník dodavatelského řetězce – dodavatel.

  6. Zpětný dovozce ze třetích zemí v jednom dodavatelském řetězci, dovozce látek samotných nebo obsažených ve směsích, které byly již dříve prokazatelně vyrobeny a registrovány v EU a následně vyvezeny z EU a nyní jsou dováženy zpět, je osvobozen od povinnosti registrace a stává se následným uživatelem.

  7. Výrobce látky, která je zpětně získána z odpadu (recyklace) a byla již dříve registrována, je osvobozen od povinnosti registrace a stává se následným uživatelem.

Není jen následný uživatel

Kdo není následným uživatelem:

Distributor je fyzická nebo právnická osoba usazená ve Společenství, včetně maloobchodníka, která pouze skladuje a uvádí na trh látku samotnou nebo obsaženou ve směsi pro třetí osoby.

Distributor, aniž by se stal následným uživatelem, může:

  • přidat na etiketu svou identifikaci,

  • přidat na etiketu české znění obsahu štítku, pouhý překlad etikety není považován za přebalování.

Pozor!

Jakmile distributor cokoli změní, například klasifikaci látky (směsi), obal, značení nebo přidá do základní barvy pigment pro získání odstínů (běžný postup při prodeji barev) není již distributorem, ale stává se následným uživatelem se všemi povinnostmi.

Spotřebitel je fyzická osoba a není následným uživatelem.

Základní práva a povinnosti následného uživatele podle nařízení č. 1907/2006, REACH

Práva a povinnosti

Následný uživatel může (při zachování odpovědnosti za závazky vyplývající z nařízení č. 1907/2006, REACH), určit třetí osobu zástupcem pro všechna jednání s ostatními výrobci, dovozci a následnými uživateli. Jednání by se měla týkat registrací, popřípadě poskytování informací k registracím, což mohou i následní uživatelé. Jmenováním zástupce pro všechna jednání utajuje následný uživatel svoji identifikaci vůči všem ostatním účastníkům procesu. Identifikace je známa pouze Evropské agentuře pro chemické látky (ECHA).

Po dokončení předregistrace zveřejnila ECHA na svých stránkách seznam předregistrovaných látek, který obsahuje název látky, čísla CAS a EINECS, jsou-li k dispozici.

Po zveřejnění seznamu může následný uživatel látky, která není uvedena na seznamu, oznámit svůj ECHA zájem o látku, sdělit své kontaktní údaje a údaje o svém současném dodavateli. ECHA na své internetové stránce zveřejní jméno látky a na požádání sdělí potenciálnímu žadateli o registraci kontaktní údaje následného uživatele.

V praxi nemůže následný uživatel této možnosti v plné míře využít, protože během předregistrace minimálně dvě společnosti předregistrovaly celý "Einecs“. Je proto velmi malá pravděpodobnost, že by následný uživatel svou látku v Seznamu předregistrovaných látek nenašel. Ustanovení nařízení č. 1907/2006, REACH, které mělo pomoci následnému uživateli, který odebírá od dodavatele látku, která by nebyla předregistrována, tak není možné naplno využít.

Povinnost poskytovat bezpečnostní list

V rámci dodavatelského řetězce může být následný uživatel dodavatelem, má tedy povinnosti související s bezpečnostním listem:

  1. povinnost poskytnout příjemci látky nebo směsi bezpečnostní list sestavený v souladu s přílohou II nařízení č.1907/2006, REACH:

    • pokud je látka nebo směs klasifikována jako nebezpečná (podle nařízení CLP nebo podle směrnice 67/548/EHS),

    • pokud je látka perzistentní, bioakumulující a toxická (PBT) nebo vysoce perzistentní a vysoce bioakumulující (vPvB) podle kritérií stanovených v příloze XIII (pozor kritéria změněna nařízením č. 253/2011),

    • látka je zahrnuta na seznam kandidátů na povolení,

  2. povinnost poskytnout příjemci směsi, která není jako celek klasifikována jako nebezpečná, na vyžádání bezpečnostní list sestavený v souladu s přílohou II nařízení č. 1907/2006, REACH, pokud:

    • směs obsahuje alespoň jednu látku (složku) klasifikovanou jako nebezpečná v individuální koncentraci ≥ 1 % hmotnosti pro směsi jiné než plynné a ≥ 0,2 % objemu pro plynné směsi,

    • směs obsahuje alespoň jednu látku (složku) klasifikovanou jako PBT nebo vPvB nebo uvedenou na seznamu kandidátů (látky jsou uvedeny z důvodů CMR vlastností) v individuální koncentraci ≥ 0,1 % hmotnosti pro M3 směsi  jiné než plynné,

    • pro látku, složku směsi, je stanoven expoziční limit Společenství pro pracovní prostředí (najdeme ve směrnici 15/2006 a 39/2000).

Následný uživatel nemusí dodat bezpečnostní list, i když je látka nebo směs klasifikována jako nebezpečná, pokud je tato látka nebo směs nabízena nebo prodávána široké veřejnosti (tj. spotřebiteli).

Podmínkou je:

  • že látka i směs jsou vybaveny dostatečnými informacemi, které uživateli umožní ochránit své zdraví a životní prostředí při používání výrobku,

  • odběratel (distributor nebo jiný následný uživatel) bezpečnostní list nevyžaduje.

V praxi to znamená, že pokud dodávám distributorovi, od něhož jdou výrobky přímo do spotřebitelské sítě, nemusím mu poskytnout bezpečnostní list, pokud ho nevyžaduje. Podmínka dostatečných informací je většinou splněna informacemi na štítku. Pro spotřebitele musejí být uvedeny pokyny pro bezpečné zacházení, návod k použitíprvní pomoc.

Platí však, že:

Každý dodavatel látky samotné nebo obsažené ve směsi, který nemá povinnost dodávat bezpečnostní list, poskytne příjemci tyto informace:

  • zda látka podléhá povolení (podrobné údaje o povolení uděleném nebo zamítnutém),

  • podrobné údaje o jakýchkoli omezeních,

  • registrační čísla (jsou-li k dispozici) pro všechny látky, u nichž je třeba upozornit na povolení nebo omezení,

  • veškeré další dostupné a významné informace o látce, které jsou nezbytné pro stanovení rizik a uplatňování patřičných opatření pro řízení rizik.

Co je elektronická podoba

Následný uživatel poskytuje bezpečnostní list, podle pravidel výše, zdarma v tištěné nebo elektronické podobě nejpozději v den, kdy je látka nebo směs poprvé dodána.

Co je elektronická podoba, není přesně definováno. Bezpečnostní list tedy může být poskytnut na CD nosiči, e-mailem nebo odkazem na www stránky následného uživatele, kde by mělo být umožněno odběrateli list zde vystavený si vytisknout nebo stáhnout. Problémem elektronického předání je prokazatelnost, tj. schopnost prokázat inspekčnímu orgánu, že povinnost předat list byla splněna. Je proto nutné zvolit ve firmě vhodný systém.

Povinnost aktualizace

Následný uživatel, jako dodavatel, má rovněž povinnost bezpečnostní list neprodleně aktualizovat:

  • jakmile jsou k dispozici nové informace, které mohou ovlivnit opatření k řízení rizika, nebo nové informace o nebezpečnosti, jako například byly získány informace, které mění klasifikaci látky, zásadně se mění bezpečnostní požadavky na používání látky a podobně,

  • po udělení nebo zamítnutí povolení.
    Pokud je látka nebo složka přípravku uvedena v příloze XIV nařízení č. 1907/2006, REACH, znamená to, že musí být výrobcem požádáno o povolení pro dané určené použití látky, jakmile je nebo není toto povolení uděleno, je nutné i aktualizovat list. Platí to i u směsí, kde se povolení může týkat pouze jedné složky. Číslo povolení je nutné uvést i na etiketu,

  • po uložení omezení.
    Podmínky omezení jsou součástí přílohy XVII nařízení č. 1907/2006, REACH. Je nutné sledovat průběžné aktualizace nařízení č.1907/2006, REACH, které se mohou změn v povolení týkat. Pokud daná látka nebo složka směsi získala nějaké omezení je nutné v bezpečnostním listu na toto omezení upozornit a bezpečnostní list omezení přizpůsobit, proto aktualizace.

Je přidělení registračního čísla důvodem pro aktualizaci bezpečnostního listu?

Samotné přidělení registračního čísla není uvedeno jako důvod pro revizi bezpečnostního listu.

Ale veškeré aktualizace provedené po registraci obsahují registrační číslo.

U registrovaných látek je splněna podmínka pro aktualizaci bezpečnostního listu, tj. jsou k dispozici nové údaje o látce (při registraci se provádí řada testů a získávají další informace, které doposud nebyly součástí bezpečnostního listu, navíc musí být zpracován rozšířený bezpečnostní list). Do této aktualizace musí být uvedeno registrační číslo.

směsi nemusí být splněna podmínka nových informací, protože následný uživatel nedostane bezpečnostní listy na látku (složku), ve kterých bude uvedeno registrační číslo, ve stejném termínu. Ne všechny látky již musejí být nutně registrovány, poslední termín registrace je v roce 2018.

K dispozici budou nové informace například pouze k jedné ze složek směsi, což nutně nemusí vést k ovlivnění řízení rizik nebo k novým informacím o nebezpečnosti směsi jako celku. Není povinnost aktualizovat bezpečnostní list pouze kvůli registračnímu číslu složky.

Jakmile je však provedena revize bezpečnostního listu směsi kdykoli poté, co je známo registrační číslo složky, musím ho uvést. Dodavatel nemá povinnost sdělovat registrační čísla jiným způsobem než v bezpečnostním listu.

Výjimku tvoří látky, u kterých není povinnost dodávat bezpečnostní list, kde je nutné oznámit příjemci registrační číslo, pokud:

  • látka podléhá povolení,

  • látka podléhá omezení,

  • je nutné sdělovat významné informace o látce včetně opatření k řízení rizik.

Na trhu EU se mohou vyskytovat pouze registrované nebo předregistrované látky (nebo látky pod 1 tunu), takže z hlediska legislativního žádný následný uživatel nemůže mít problém s tím, zda používá látku v souladu s nařízením č. 1907/2006, REACH, protože látky nakupuje v dobré víře, že podmínky prvé věty tohoto odstavce jsou splněny.

Problém může nastat v okamžiku, kdy se dodavatel rozhodne neregistrovat a po roce 2018 skončí s výrobou.

Požadavky na sdělení registračních čísel uvnitř dodavatelského řetězce nejsou zvláště u dvou následných uživatelů v řetězci realizovatelné, není žádná povinnost tato čísla sdělovat jinak než přes bezpečnostní list. Vyřizování různých dotazníků na toto téma, které se objevují, je pouze otázkou dobrých odběratelsko-dodavatelských vztahů, nemá oporu v legislativě.

K 1. prosinci 2012 musejí být bezpečnostní listy na směsi uvedeny do souladu s nařízením č. 453/2010, ta registrační čísla, která budou v té době osobám majícím tuto povinnost známa, musejí být do listů zaznamenána.

Následný uživatel a rozšířený bezpečnostní list

Po registraci látek, u kterých byla povinnost vypracovat zprávu o chemické bezpečnosti (CSR), se objevují rozšířené bezpečnostní listy pro látky obsahující scénáře expozice pro určená použití.

Expoziční scénář je dodatek k bezpečnostnímu listu. Pro požadované určené použití hodnotí riziko pro zdraví a životní prostředí a nastavuje podmínky bezpečného používání. Odběratel podle scénáře řídí rizika na pracovišti, v případě následných uživatelů, výrobců směsí, jsou údaje z expozičního scénáře použité pro hodnocení rizik celé směsi.

Určené použití látky je použití látky, které odběratel oznámil svému dodavateli, aby mohlo být zařazeno do použití určených při zpracování CSR. Na každé určené použití je v CSR zpracován expoziční scénář.

Každý člen dodavatelského řetězce (distributor nebo následný uživatel) má právo oznámit své určené použití svému dodavateli, ten zase svému a tak dále, až se informace proti směru dodavatelského řetězce dostane k výrobci nebo dovozci, tedy registrantovi, který zpracovává CSR.

Oznámit své určené použití je velmi důležité, pokud to následný uživatel neudělá, může později řešit problém s hodnocením rizika až do té míry, že bude muset sám sestavit zprávu o chemické bezpečnosti.

Určené použití

Každý následný uživatel má právo oznámit písemně (v tištěné nebo elektronické podobě) své použití, aby se toto použití stalo určeným použitím.

V oznámení je nutné uvést alespoň jeho stručný obecný popis. Při tom je nutné uvést dostatečné informace, aby mohl dodavatel (výrobce, dovozce, následný uživatel), který látku dodal, pro toto použití vypracovat scénář expozice nebo případně kategorii použití a expozice v posouzení chemické bezpečnosti výrobce, dovozce nebo následného uživatele.

Pro následné uživatele má velký význam, aby obdrželi normalizované stručné názvy scénářů expozice (jejichž smyslem je označení rozsahu a použitelnosti určitého scenáře expozice), vztahujících se na příslušné způsoby používání daných látek v jejich odvětví a nikoli řadu různorodých scénářů lišících se podle dodavatelů.

Aby se členové dodavatelského řetězce co nejlépe domluvili z hlediska použití, stanovila ECHA systém deskriptorů.

Deskriptory použití

Deskriptory použití pomáhají dodavatelům a uživatelům při jejich vzájemné komunikaci. Jednotné stručné názvy napomůžou následnému uživateli k rychlému rozpoznání, zda dodaný scénář expozice odpovídá jeho určenému použití.

Deskriptory by měly napomoci následnému uživateli při vytváření strukturovaného popisu použití, který chce oznámit dodavateli.

Popis použití, který následný uživatel předá proti směru dodavatelského řetězce svému dodavateli, by měl být založen na deskriptorech.

Systém deskriptorů je založen na pěti samostatných seznamech deskriptorů, které v kombinaci vytvářejí popis použití nebo název scénáře expozice.

Účastníci

Rovněž se předpokládá, že na životním cyklu látky se podílí sedm hlavních skupin účastníků:

  1. výrobci chemických látek,

  2. dovozci chemických látek,

  3. firmy provádějící míšení a směšování chemických látek za účelem vytváření jejich směsí – výrobci směsí (přípravků),

  4. distributoři (distribuce jako taková podle nařízení č. 1907/2006, REACH, není použití, nicméně týká se to distributorů v případě, že látku přemisťují, například plní do nádob),

  5. průmysloví koncoví uživatelé,

  6. profesionální koncoví uživatelé,

  7. spotřebitelé.

Deskriptory jsou rozděleny do následujících skupin:

SU

Kategorie oblasti použití (SU)

Popisuje, v jaké hospodářské oblasti se látka používá:

  • míšení a následné balení látek na úrovni výrobců přípravků,

  • průmyslové koncové použití, tj. použití látky před tím, než se stane součástí základní hmoty výrobku (předmětu),

  • profesionální koncové použití,

  • spotřebitelské způsoby konečného použití.

Látka se stává součástí výrobku, nepatří sem použití, jehož účelem je začlenit látku do směsi (přípravku).

PC

Kategorie chemických

Partneři


Nahrávám...
Nahrávám...