10.3.6
Seznam nebezpečných věcí – postup klasifikace
MUDr. Marie Adámková, CSc. a kolektiv autorů
NahoruČásti seznamu
Seznam nebezpečných věcí uvedených v ADR má dvě části:
-
"Tabulku“ seřazenou podle UN čísel, v níž jsou uvedeny všechny potřebné informace pro jmenované látky, tj. v případě informací pro bezpečnostní list:
- -
UN číslo,
- -
pojmenování a popis,
- -
třída,
- -
klasifikační kód,
- -
obalová skupina
- -
další informace potřebné pro správnou přepravu dané látky v režimu ADR.
-
"Seznam látek a předmětů ADR“ řazený abecedně. Podle pojmenování a popisu najdeme UN číslo látky a třídu (pozor na chemické názvosloví, je nutné brát v úvahu, že látka má více synonym, ale seznam obsahuje pouze pojmenování dle ADR).
NahoruPostup klasifikace látky pro dopravu
-
Pokud známe UN číslo, hledáme potřebné informace v Tabulce.
-
Pokud známe název, snažíme se látku najít v seznamu jmenovaných látek a předmětů, tím zjistíme UN kód a dále hledáme v Tabulce.
-
Pokud látku v seznamu nenajdeme, postupujeme následovně:
- -
nejprve na základě vlastností látky určíme třídu a obalovou skupinu – postupujeme podle popisů jednotlivých tříd v ADR,
- -
stanovíme klasifikační kód – kódy pro příslušnou třídu nalezneme v jejím popisu v ADR,
- -
po stanovení klasifikačního kódu se podíváme do tabulky hromadných pojmenování pro danou třídu a na základě klasifikačního kódu určíme UN číslo,
- -
jakmile máme UN číslo a pojmenování, zkontrolujeme v Tabulce zda příslušnému UN kódu skutečně patří třída, obalová skupina a klasifikační kód, který jsme určili.
-
Pokud nebezpečné vlastnosti látky, roztoku nebo směsi spadají do více tříd nebezpečnosti, zařazujeme tuto látku podle převažujícího nebezpečí na základě následujícího pořadí:
a) látky třídy 7,
b) látky třídy 1,
c) látky třídy 2,
d) znecitlivělé kapalné výbušné látky třídy 3,
e) samovolně se rozkládající látky a znecitlivělé tuhé výbušné látky třídy 4.1,
f) pyroformní látky třídy 4.2,
g) látky třídy 5.2,
h) látky třídy 6.1 nebo 3, které na základě své toxicitě při vdechnutí musejí být zařazeny k obalové skupině I (látky splňující klasifikační kritéria třídy 8, ale mající toxicitu při vdechnutí prachů a mlhy v rozsahu obalové skupiny I, ale toxicita při požití nebo při styku s kůží jen v rozsahu obalové skupiny 3 nebo nižší, patří pod obalovou skupinu 8),
i) infekční látky třídy 6.2.
-
V případě směsi látek s nebezpečnými složkami musíme nejprve určit třídy a obalové skupiny jednotlivých nebezpečných složek na základě jejich vlastností. Pokud nesplňují kritéria bodu 4, určíme podle tabulky (tabulka převažujícího nebezpečí pod číslem 2.1.3.9) v ADR převažující nebezpečí a dále pak postupujeme jako v bodě 3.
Příklad kompletně vyplněných údajů v bezpečnostním listě:
Méně známé zkratky použité v listu: