4.10.1
Zásady správné laboratorní praxe
MUDr. Marie Adámková, CSc. a kolektiv autorů
Zásady správné laboratorní praxe pracují s celou řadou pojmů, které s v legislativě chemických látek běžně nevyskytují. Je proto nutné některé pojmy definovat, aby byl další text srozumitelnější.
NahoruDůležité definice, pojmy
-
Testovací zařízení – osoby, prostory a vybavení, jež jsou nezbytné k provádění studií, v případě studií prováděných na více místech se testovacím zařízením rozumí místo, kde se nachází vedoucí studie a veškerá jednotlivá testovací místa, která se jednotlivě nebo jako celek mohou považovat za testovací zařízení.
-
Testovací místo – místo, kde se provádějí jednotlivé fáze studie.
NahoruVysvětlení pojmů
-
Vedoucí testovacího zařízení – fyzická osoba, jež odpovídá za organizaci a činnost testovacího zařízení v souladu s vyhláškou a má potřebné pravomoci k zajištění všech souvisejících činností.
-
Zadavatel – fyzická nebo právnická osoba, která si objednává, finančně zajišťuje a předkládá k posouzení studii.
-
Vedoucí studie – fyzická osoba, jež je odpovědná za celkové provedení studie a má potřebné pravomoci k zajištění všech činností.
-
Program zabezpečování jakosti – systém jištění jakosti výsledků studií ve shodě s těmito zásadami prováděný zaměstnanci nezávislými na těchto studiích, systém je určen a dokumentován postupy schvalovanými vedoucím testovacího zařízení.
-
Standardní operačním postupy – postupy popisující, jak provádět zkoušky nebo činnosti, které nejsou podrobně uvedeny v plánu studie nebo ve zkušebních pokynech, postupy jsou určeny a schvalovány vedoucím testovacího zařízení.
-
Seznam studií – seznam probíhajících a ukončených studií s informacemi o druhu studií, datech zahájení a ukončení, testovacím systému, metodě použití testované látky a jménu vedoucího studie; tyto informace slouží k plánování činností a ke sledování studií v testovacím zařízení.
-
Studie – zkouška nebo soubor zkoušek, jimiž se za laboratorních podmínek nebo v prostředí, kde se studie provádí, testuje testovaná položka s cílem získat údaje o jejích vlastnostech a bezpečnosti.
-
Krátkodobá studie – studie prováděná v krátkém časovém rozmezí určeném počtem dní a nepřesahující období jednoho měsíce za použití rutinních a široce používaných metod.
NahoruVysvětlení pojmů
-
Plán studie – dokument, který vymezuje cíl studie a návrh jejího experimentálního provedení, včetně doplňků.
-
Doplněk plánu studie – dokumentovaná zamýšlená změna plánu studie po datu zahájení studie.
-
Odchylka od plánu studie – nezamýšlená změna oproti plánu studie po datu zahájení studie.
-
Testovací systém – biologický, chemický nebo fyzikální systém nebo jejich kombinace použité ve studii.
-
Primární údaje – veškeré původní záznamy a dokumentace nebo jejich ověřené kopie, jež byly v testovacím zařízení získány jako výsledek pozorování a činností během studie, primárními údaji mohou být zejména fotografie, mikrofilmy nebo kopie mikroštítků, záznamy na elektronických nosičích, diktovaná pozorování, záznamy z automatických přístrojů nebo záznamy na jakýchkoli jiných médiích uchovávajících údaje, které se běžně považují za bezpečné pro uchovávání informací na stanovenou dobu.
-
Vzorek testovacího systému – jakýkoli materiál, jenž je získán z testovacího systému za účelem zkoušení, hodnocení nebo uchovávání.
-
Datum zahájení studie – den, kdy vedoucí studie podepsal plán studie.
-
Datum experimentálního zahájení studie – den, kdy byly získány první údaje vztahující se ke studii.
-
Datum experimentálního ukončení studie – poslední den, kdy byly získány údaje vztahující se ke studii.
-
Datum ukončení studie – den, kdy vedoucí studie podepsal závěrečnou zprávu.
-
Testovaná položka – materiál, který je předmětem studie.
-
Referenční položka – materiál, jenž se použije za účelem porovnání s testovanou položkou.
-
Šarže – specifické množství nebo část testované nebo referenční položky, připravené v definovaném výrobním cyklu takovým způsobem, že lze předpokládat její jednotné vlastnosti, a která je náležitě označena.
-
Nosič – látka, s níž je testovaná nebo referenční položka smíchána nebo v níž je rozpouštěna či rozptýlena za účelem usnadnění její aplikace do testovacího systému.
Zásady správné laboratorní praxe
NahoruOrganizace a zaměstnanci testovacího zařízení
Vedoucí testovacího zařízení zajišťuje v příslušném testovacím zařízení dodržování zásad a v rámci své působnosti zajišťuje zejména:
-
že je k dispozici dokument, který jej určuje jako osobu, jež nese odpovědnost za vedení testovacího zařízení, v souladu se zásadami;
-
že jsou k dispozici kvalifikovaní zaměstnanci, prostory, vybavení a materiály umožňující včasné a řádné provedení studie;
-
vedení dokumentace o kvalifikaci, výcviku a praxi všech odborných a technických zaměstnanců, včetně popisů jejich práce;
-
že zaměstnanci rozumějí činnostem, které mají vykonávat, a pokud je to nutné, zaměstnance vyškolí;
-
že jsou vypracovány a dodržovány technicky platné standardní operační postupy, a tyto postupy, schvaluje;
-
že je uplatňován program zabezpečování jakosti, včetně určení osob odpovědných za tento program, a dále zajišťuje, že se zabezpečování jakosti provádí v souladu se zásadami;
-
před zahájením každé studie ustanovení vedoucího studie, který má příslušnou kvalifikaci, výcvik a praxi;
-
v případě provádění studie na více místech ustanovení vedoucího dílčího zkoušení, jenž má příslušnou kvalifikaci, výcvik a praxi, aby mohl dohlížet na jemu svěřené fáze studie;
-
dokumentované schválení plánu studie vedoucím studie;
-
že vedoucí studie zpřístupnil schválený plán studie zaměstnancům zabezpečujících jakost;
-
uchovávání všech platných i neplatných verzí standardních operačních postupů alespoň v jednom exempláři;
-
ustanovení zaměstnance odpovědného za vedení registratury;
-
evidenci studií a uchovávání jejich seznamu;
-
že dodávky do testovacího zařízení splňují požadavky pro jejich užití ve studii;
-
že u studie probíhající na více místech existují jednoznačné způsoby výměny informací mezi vedoucím studie, vedoucím dílčího zkoušení, vedoucím programu zabezpečování jakosti a dalšími zaměstnanci podílejícími se na studii;
-
charakterizaci testovaných a referenčních položek.
Vedoucí testovacího zařízení v rámci své působnosti stanovuje postupy, které zaručují, že jsou počítačové systémy vhodné pro zamýšlený účel a jsou validovány, používány a udržovány v souladu s těmito zásadami. Dále přebírá v daném testovacím místě odpovědnost za zajišťování činností vedoucího testovacího zařízení.
NahoruVedoucí studie
Vedoucí studie je jedinou řídící osobou studie a odpovídá za celkové provedení a za závěrečnou zprávu studie. V rámci své působnosti schvaluje plán studie a veškeré doplňky plánu studie a tyto studie opatřuje svým podpisem a datem, účinně spolupracuje se zaměstnanci zabezpečujícími jakost v průběhu studie.
Vedoucí studie v rámci své působnosti zajišťuje, že:
-
zaměstnanci zabezpečující jakost mají včas k dispozici kopii plánu studie a veškerých jeho doplňků;
-
zaměstnanci, kteří se podílejí na studii, mají k dispozici plán studie před jejím experimentálním zahájením, veškeré jeho doplňky a standardní operační postupy;
-
v plánu studie probíhající na více místech a její závěrečné zprávě jsou určeny a definovány úlohy všech vedoucích dílčích zkoušení, veškerých testovacích zařízení a testovacích míst, kde se studie provádí;
-
se dodržují postupy uvedené v plánu studie, posuzuje a dokumentuje vliv veškerých odchylek od plánu studie na jakost a integritu studie, a pokud je to nutné, provádí nápravná opatření, v průběhu studie hodnotí a potvrzuje odchylky od standardních operačních postupů;
-
veškeré získané primární údaje jsou úplně dokumentovány a zaznamenávány;
-
počítačové systémy použité ve studii jsou validovány;
-
po ukončení studie jsou ukládány zejména:
- -
plán studie,
- -
závěrečná zpráva,
- -
primární údaje,
- -
podpůrný materiál.
Vedoucí studie stvrzuje svým podpisem s uvedením jeho data závěrečnou zprávu a tím přebírá odpovědnost za platnost údajů a uvede rozsah souladu studie s těmito zásadami.
NahoruVedoucí dílčího zkoušení
Vedoucí dílčího zkoušení zajišťuje, že jemu svěřené fáze studie se provádějí v souladu se zásadami. Odpovědnost vedoucího studie za celkové provedení studie nemůže být přenesena na vedoucího dílčího zkoušení. Zejména nemůže být přenesena odpovědnost za schválení plánu studie a jeho dodatků, schválení závěrečné zprávy a konstatování, že byly dodržovány zásady.
NahoruZaměstnanci provádějící studie
Všichni zaměstnanci, kteří provádějí studii, musejí být obeznámeni s těmi částmi zásad, které se týkají jejich úlohy ve studii. Musejí mít přístup k plánu studie a příslušným standardním operačním postupům, jež používají při provádění studie. Odpovídají za to, že budou postupovat podle těchto dokumentů. Jakoukoli odchylku od těchto dokumentů je nutné zaznamenat a oznámit vedoucímu studie, popřípadě vedoucímu dílčího zkoušení.
Dále odpovídají za neprodlené a přesné zaznamenávání primárních údajů, za jakost těchto údajů a za dodržování těchto zásad.
Významnou součástí systému kontroly kvality je i dodržování přijatých opatření pro minimalizaci ohrožení svého zdraví a pro zajištění integrity studie. Zaměstnanci oznamují vedoucímu studie změny svého zdravotního stavu.
NahoruProgram zabezpečování jakosti
Testovací zařízení má dokumentovaný program zabezpečování jakosti zaručující, že studie jsou prováděny v souladu se zásadami. Program je prováděn zaměstnanci, kteří jsou přímo podřízeni vedoucímu testovacího zařízení a jsou dobře obeznámeni s testovacími postupy.
Zaměstnanci, kteří zabezpečují jakost dané studie, se nemohou podílet na jejím provádění.
NahoruZaměstnanci zabezpečující jakost
Zaměstnanci zabezpečující jakost v rámci své působnosti:
-
uchovávají kopie odsouhlasených plánů studií a standardní operační postupy, jež se používají v testovacím zařízení, a mají přístup k současně platné kopii seznamu studií;
-
ověřují, že plán studie obsahuje informace požadované pro dosažení souladu s těmito zásadami;
-
provádějí inspekce za účelem zjištění, zda veškeré studie probíhají v souladu s těmito zásadami, inspekcemi také zjišťují, zda zaměstnanci provádějící studii mají k dispozici a řídí se plány studií a standardními operačními postupy, inspekce se rozdělují do tří kategorií, které se popíší ve standardních operačních postupech programu zabezpečování jakosti, a to:
- -
inspekce studií,
- -
inspekce prostor a zařízení,
- -
inspekce procesů;
-
kontrolují závěrečné zprávy a stvrzují, že metody, postupy a pozorování jsou popsány věrně a přesně a že zaznamenané výsledky přesně a úplně odrážejí primární údaje studií;
-
neprodleně hlásí veškeré výsledky inspekcí vedoucímu testovacího zařízení a vedoucímu studie, popřípadě také vedoucímu dílčího zkoušení a vedoucímu testovacího místa;
-
vystavují a stvrzují podpisem prohlášení, které uvádí kategorie inspekcí a data jejich uskutečnění, včetně fáze inspektované studie, data oznámení výsledků inspekcí vedoucímu testovacího zařízení a vedoucímu studie, popřípadě také vedoucímu dílčího zkoušení, prohlášení rovněž potvrzuje, že závěrečná zpráva odráží primární údaje.
NahoruProstory
Testovací zařízení musí mít prostory takové velikosti, konstrukce a umístění, aby vyhovovaly požadavkům studie a aby byly minimalizovány rušivé faktory, jež mohou nepříznivě ovlivnit platnost studie. Jsou uspořádány tak, aby stupeň oddělení různých činností zajistil řádné provedení každé studie.
Prostory pro testovací systémy musejí mít tolik místností nebo sekcí, aby se zajistilo oddělení testovacích systémů a jednotlivých projektů, používajících materiály nebo organismy, o nichž je známo, nebo jsou podezřelé, že jsou biologicky nebezpečné.
K dispozici jsou místnosti nebo sekce pro diagnostiku, léčení a kontrolu onemocnění, aby se zajistilo, že nedojde k nepřípustnému zhoršení testovacích systémů. Skladovací prostory jsou odděleny od místností nebo sekcí, v nichž se nacházejí testovací systémy, a musejí zabezpečit náležitou ochranu před napadením škůdci, kontaminací a znehodnocením.
Testovací zařízení musejí mít prostory takové velikosti, konstrukce a umístění, aby vyhovovaly požadavkům studie a aby byly minimalizovány rušivé faktory, které mohou nepříznivě ovlivnit platnost studie.
NahoruProstory pro zacházení s testovanými a referenčními položkami
V zařízení musejí být vyčleněny oddělené prostory pro příjem a ukládání testovaných a referenčních položek a pro míšení testovaných položek s nosičem, aby se zabránilo kontaminaci nebo záměnám. Skladovací prostory pro testované položky musejí být oddělené od prostor pro testovací systémy tak, aby byla zachována totožnost, koncentrace, čistota a stabilita testovaných položek a bylo zajištěno bezpečné skladování nebezpečných látek.
NahoruProstory pro registratury
Prostory pro registratury jsou vybaveny tak, aby zajišťovaly bezpečné uskladnění a vyhledávání plánů studií, primárních údajů, závěrečných zpráv, vzorků testovaných položek a vzorků testovacích systémů. Konstrukce registratur a podmínky ukládání se navrhují tak, aby chránily uložený materiál před předčasným znehodnocením.
NahoruOdstraňování odpadů
Nakládání s odpady a jejich odstraňování probíhá tak, aby nebyla ohrožena integrita studií, a zahrnuje zajištění prostoru pro sběr, ukládání a odstraňování odpadů a postupy pro dekontaminaci a přepravu.
NahoruPřístroje, materiály a činidla
Přístroje, včetně validovaných počítačových systémů, používané pro získávání, ukládání a vyvolávání údajů a pro sledování prostředí souvisejícího se studií, mají konstrukci a kapacitu úměrnou potřebám studie. Přístroje musejí být pravidelně kontrolovány, čištěny, udržovány a kalibrovány podle standardních operačních postupů. Záznamy o těchto činnostech se uchovávají. Kalibrace, má návaznost ke standardům měření v ČR nebo mezinárodním standardům měření.
Chemikálie, činidla a roztoky se označují názvem, popřípadě koncentrací, dále údajem o době…