13.1.10
Změny v revizích kotlů od 1. 9. 2018 po novele zákona o ochraně ovzduší
JUDr. Pavla Bejčková, Ph.D.
Každý, kdo provozuje spalovací zdroj na pevná paliva o celkovém jmenovitém tepelném příkonu od 10 do 300 kW včetně, pokud tento zdroj slouží jako zdroj tepla pro teplovodní soustavu ústředního vytápění, má podle § 17 odst. 1 písm. h) zákona č. 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší, povinnost zajistit v pravidelných intervalech provedení revize tohoto zdroje. Novelou zákona o ochraně ovzduší provedenou zákonem č. 172/2018 Sb. bylo ustanovení týkající se revizí významně pozměněno.
NahoruJakých zdrojů se povinnost provádět revize nově týká?
Novela omezila rozsah zdrojů, kterých se povinnost provádět kontroly technického stavu a provozu týká. Povinnost nově platí pouze pro provozovatele spalovacího stacionárního zdroje na pevná paliva o celkovém jmenovitém tepelném příkonu od 10 do 300 kW včetně. To znamená, že například kotelny o více kotlích do 300 kW, kde se v rámci kotelny jmenovité tepelné příkony jednotlivých kotlů pod 300 kW sčítají a celkový jmenovitý tepelný příkon pak přesáhne 300 kW, povinnost pravidelných revizí nemají. Jedná se totiž o zdroje podle přílohy č. 2 k zákonu o ochraně ovzduší, které mají povinnost mít povolení provozu, jsou na ně zákonem kladeny jiné požadavky a revize by u těchto zdrojů byly nadbytečné.
NahoruJak často musí být revize provedena?
Novelou bylo nově stanoveno, že revizi je třeba nechat provést pravidelně nejméně jednou za tři roky. Povinnost jednou za dva kalendářní roky tak již od 1. 9. 2018 nadále neplatí. To znamená, že provozovatel si nyní musí hlídat, aby doklad o provedení revize nebyl starší než tři roky bez ohledu na to, zda poslední revize proběhla před novelou zákona či po novele.
NahoruMají výjimku kotle, které musejí mít pravidelnou kontrolu energetického specialisty?
Ano, novelou zákona o ochraně ovzduší byla s účinností od 1. 9. 2018 zakotvena výjimka z povinnosti provádět pravidelnou revizi zdroje, pokud byla v daném roce provedena pravidelná kontrola provozovaného kotle podle zákona č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií. Povinnost kontrol podle § 6a zákona č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií, se vztahuje na zdroje se jmenovitým výkonem nad 20 kW a na související rozvody tepelné energie. Kontrolu provádí tzv. energetický specialista. Povinnost se týká pouze bytových domů, administrativních a jiných komerčních nebo veřejných budov, naopak zdroje instalované v rodinných domech, bytech a budovách určených pro rodinnou rekreaci (chaty a chalupy) jsou z povinnosti kontrol podle zákona o hospodaření s energií vyjmuty.
V případě kotlů se jmenovitým výkonem nad 20 kW umístěných v bytových domech, administrativních a jiných komerčních nebo veřejných budovách je předmět kontroly podle zákona o ochraně ovzduší a zákona o hospodaření s energií obdobný. Proto zákon o ochraně ovzduší stanoví, že v případě provedení kontroly podle § 6a zákona č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií, se kontrola technického stavu a provozu podle zákona o ochraně ovzduší považuje za splněnou v témže kalendářním roce. Vyžádá-li si obecní úřad obce s rozšířenou působností doklad o provedení kontroly podle § 17 odst. 1 písm. h) zákona č. 201/2012 Sb., může mu provozovatel předložit také zprávu o pravidelné kontrole podle zákona č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií.
Je třeba zdůraznit, že naopak kontrola podle § 6a zákona č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií, nikdy kontrolou podle zákona o ochraně ovzduší nahrazena být nemůže.
NahoruKdo revize provádí a co kontroluje?
Revizi kotle musí provést fyzická osoba, která byla proškolena výrobcem kotle a má od něj udělené oprávnění k jeho instalaci, provozu a údržbě (tzv. odborně způsobilá osoba). Odborně způsobilá osoba musí provést kontrolu nejen…